Koronavirus

Prymula chce tvrdší opatření až na tři týdny, teprve pak by rozvolňoval

Zavést na dva až tři týdny striktní opatření, která by se teprve poté začala uvolňovat. To navrhuje epidemiolog Roman Prymula kvůli zhoršující se situaci v Česku. Opatření navrhne premiérovi Andreji Babišovi (za ANO). Jde nicméně o politické rozhodnutí, které by mělo mít i podporu u opozice, řekl Prymula v České televizi.

„Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, že buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ řekl Prymula. Vývoj epidemie koronaviru v Česku se podle něj zhoršuje a během jednoho až dvou týdnů se zdravotnická zařízení dostanou za hranu svých kapacit.

Na to, aby lidi převzali odpovědnost, jak apeloval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je podle jeho předchůdce pozdě. „Teď je vyhrocená situace a měnit systém z technokratického po liberální s osobní odpovědností je rizikové,“ prohlásil.

O vážnosti situace v uplynulých dnech mluvil i ministr Blatný a uvedl, že plošná opatření nefungují. V březnu by se přitom mělo podle vládního materiálu postupně vrátit do škol téměř půl milionu žáků a učitelů. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) navíc navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod. Podle Blatného ale případné otevření obchodů není možné označovat jako rozvolňování. „Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti,“ řekl Blatný.

Prymula se však obává, „že osobní odpovědnost, která nenastala za posledních x měsíců, zásadním způsobem nezmění vývoj, který tady je“. Podle něj by se v Česku nyní nemělo rozvolňovat nic. „Kdybych měl postupovat mimo politiku –⁠ a bylo by to čistě epidemiologické –⁠ tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování a v podstatě návrat do běžných aktivit,“ uvedl Prymula. Doplnil, že by však musela být politická dohoda, že opatření bude tvrdé a že s výjimkou například průmyslových aktivit a kritické infrastruktury budou veškeré ostatní kontakty na danou dobu omezeny.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button