Koronavirus

Vakcínu od Pfizeru v Kanadě schválili i pro děti starší 12 let

V Kanadě se od středy mohou vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer/ BioNTech očkovat i děti od 12 let. Místní regulátor léčiv možnosti jejího použití rozšířil poté, co výrobci přišli se závěrem, že přípravek i u věkové skupiny od 12 do 15 let poskytuje ochranu před nemocí covid-19.

Podle šéfky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) by se do dvou týdnů mohli začít očkovat dospívající i ve Spojených státech.

O kanadském rozhodnutí snížit věkovou hranici ze 16 na 12 let ve středu nejdříve s odvoláním na své zdroje informovala některá média, následně jej potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Supriya Sharmaová z regulačního úřadu Health Canada uvedla, že posun pomůže dětem získat zpět normální život.

Konsorcium Pfizer/BioNTech v březnu zveřejnilo předběžné výsledky klinické studie se 2260 dobrovolníky ve věku 12 až 15 let, které ukazovaly vysokou účinnost jejich vakcíny. Covidem-19 neonemocněl nikdo z očkovaných, zatímco v kontrolní skupině bylo 18 případů nemoci. Vedlejší účinky přitom údajně byly podobné jako u starších lidí.

Očekává se, že Kanadu budou brzy v tomto kroku následovat USA, přičemž podle agentury AP by Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) mohl rozhodnout na začátku příštího týdne. Šéfka CDC Rochelle Walenskyová v rozhovoru s televizí CNN avizovala, že očkovat by se v dané věkové skupině mohlo začít za méně než dva týdny.

Po případném schválení ze strany FDA by ještě o věci jednala poradní komise CDC. Walenskyová se domnívá, že brzy po schůzi panelu „budete moct vzít své 14leté dítě a dovést ho na očkování”, protože vakcíny už jsou podle ní připravené v lékárnách.

Zdroj článku: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button