Koronavirus

Rodí se tu diskriminace neočkovaných, míní právník

Na základě opatření ministerstva zdravotnictví nebudou muset očkovaní lidé, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus. Podle pirátského experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála jde o nedůvodnou diskriminaci.

„Vnímám právně-politický problém na několika rovinách. Dvě dávky očkování nejsou ani zdaleka přístupné každému, a to ani tehdy, pokud si to lidé přejí, čímž vznikne patrně finanční i věcné znevýhodnění pro poměrně hodně lidí v populaci,” řekl Novinkám.

„Buď pro ně bude cestování omezeno, protože se nevejdou do pravidel, anebo po nich budou přinejmenším vyžadovány testy, u kterých hrozí, že si je budou muset zaplatit,“ doplnil.

Ochranné opatření ministerstva, které nabylo účinnosti v úterý 4. května, uvolňuje režim pro občany ČR a rezidenty v ČR, kteří byli plně naočkováni na území ČR a vrací se ze středně rizikové či rizikové země, nově nemusí podstupovat při návratu žádný test. Odkazuje přitom na doporučení Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) z konce dubna.

Zbytek občanů bude muset nadále postupovat antigen či PCR test a spolu s ním si opatřit i náležité potvrzení.

Seznam zemí podle stupňů rizika je k dispozici zde.

Pokračování ve článku na novinky.cz : Rodí se tu diskriminace neočkovaných, míní právník

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button