Vládní omezení

PŘEHLEDNĚ: Omezení platná od 14. 12. 2020

Omezení pohybu osob

  • Platí zákaz shromažďování více než 6 lidí ve vnitřních i venkovních prostorech.
  • Platí zákaz pohybu od 23:00 do 5:00.
  • Je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.

Obchody a služby

  • Všechny obchody zůstávají otevřené bez ohledu na velikost a sortiment.
  • Musí se dodržovat hygienická opatření, tedy rozestupy a maximálně 1 zákazník na 15 metrů čtverečních.
  • Otevřeno může být i v neděli.
  • O Vánocích bude zavřeno, stejně jako o státních svátcích.
  • Je povolen prodej vánočních kaprů a vánočních stromků v rámci opatření o konání venkovních trhů. Na nich se mohou prodávat pouze potraviny, je zakázána jejich konzumace na místě. Je omezen počet stánků.
  • Otevřena jsou kadeřnictví, kosmetické služby či solária, pokud nejsou součástí provozovny, která je zavřená, například bazénu.
  • Zavřeny jsou bazény, fitness centra či wellness centra.

Restaurace a ubytovací služby

  • Restaurace a jiná stravovací zařízení jsou uzavřeny.
  • Otevřeno může být pouze výdejové okénko, a to do 23:00.
  • Z okénka se nemohou prodávat alkoholické nápoje k okamžité konzumaci na ulici.
  • Ubytovací služby jsou uzavřeny.
  • Herny a kasina jsou uzavřeny.

Svatby, pohřby

  • Svateb a pohřbů se může účastnit maximálně 20 lidí, dosud je to 30.
  • Kostely mohou být zaplněny pouze do 20 procent kapacity.

Návštěvy v zařízeních sociálních služeb

  • Návštěvy jsou povoleny.
  • Lidé musí na místě absolvovat test.
  • Při návštěvě musí mít lidé nasazený respirátor.

Sport

  • Zavřou se vnitřní sportoviště pro amatérský sport.
  • Venku mohou trénovat skupiny maximálně o šesti lidech.
  • Mohou být otevřeny lyžařské areály.

Muzea, galerie

  • Muzea, galerie, výstavy, veletrhy či hrady a zámky musí být zavřeny.
  •  Zoo a botanické zahrady musí být uzavřeny
Vláda rozhodla, že od čtvrtečních (22.10) 6.00 budou uzavřeny maloobchodní prodejny a služby. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) to po jednání vlády oznámil na Twitteru.

„Vzhledem k situaci a dramatickému nárůstu pandemie se vláda rozhodla přistoupit k dalším opatřením,“ prohlásil ve středu po poledni premiér Andrej Babiš (ANO). „Ten nárůst je obrovský a bohužel opatření, která jsme udělali v minulých týdnech, nezploštila křivku a vypadá to, že zatím nefungují,“ pokračoval.

Co se tedy mění?

Omezení obchodů a služeb
Od čtvrtka 6:00 se v Česku uzavře většina obchodů, stejně jako na jaře. Otevřené zůstanou jen provozy zajišťující základní potřeby, tedy lékárny a obchody s potravinami či drogerií.

Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze potraviny, drogerie, lékárny a další provozovny uvedené v usnesení vlády.

Dojde i k uzavření služeb. Češi se tedy budou muset opět obejít bez kadeřníků, knihoven a dalších služeb.

Omezení pohybu

Vláda omezuje pohyb občanů a kontakt s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. Samozřejmě s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu či nutné pomoci blízkým a cest k lékaři.

Povolené jsou vycházky v přírodě a v parcích, pobyt na chatách a chalupách, a to v maximálním počtu 2 osob s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků. „Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme,“ uvedl Prymula.

„Pokud se prostřednictvím operátorů podíváme na to, jaká je situace, mobilita klesla ve srovnání s březnem ne až tak významně, 50 procent v lepším případě, někde pouze 30 procent. Z toho je zřejmé, že opatření, která dnes vyhlásíme, jsme přijmout museli,“ zdůvodňoval ministr, proč vláda sáhla k omezení pohybu občanů.

Vláda také doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova, omezit výkon prací, které nejsou nezbytné pro jejich činnost, a omezit přímý kontakt se zákazníky.

Omezení úřadů

I nadále se má maximálně omezit přímý kontakt státní správy s veřejností. Úřední hodiny budou maximálně pět hodin, dva dny v týdnu. Toto opatření už na většině úřadů funguje nyní.

Vysoké nárůsty nově potvrzených případů koronaviru – naposledy v úterý bezmála 12 tisíc – donutily vládu znovu zasednout a jednat o dalším přitvrzení. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) začal nová opatření dojednávat s dalšími členy vlády už v úterý večer, jak informovaly Seznam Zprávy.

Omlouvám se

Babiš se vyjádřil i k tomu, že v létě uvedl, že žádný lockdown nebude. „Omlouvám se podnikatelům, občanům, zaměstnancům, omlouvám se za to, že jsem v minulosti tuhle možnost vyloučil, protože jsem si neuměl představit, že se to může stát. Bohužel se to stalo a my musíme v první řadě ochránit životy našich občanů,“ uvedl.

„Ten problém, a to, proč to děláme, je samozřejmě kapacita lůžek. I když máme robustní zdravotnický systém, jeden z nejrobustnějších v Evropě, a i když jsme za posledních 14 dní navýšili kapacitu lůžek – ze 4 800, z toho 1000 takzvaných JIP lůžek dnes máme 15 500, z toho je 2 500 JIP lůžek – tak zkrátka při různých predikcích, matematických modelech, pokud bychom neudělali tato opatření, tak by náš zdravotní systém zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ vysvětlil premiér.

„Proto jsme k tomu museli přistoupit. Samozřejmě je to narychlo, ale nemáme čas,“ dodal Babiš.

Vzhledem k událostem posledních dní a vývoji ohledně koronaviru se čím dál více v České republice skloňuje takzvaný lockdown. Co to ale znamená a mohl by znovu nastat?

V pátek 9. října vystoupil premiér Andrej Babiš před televizní kamery a jeho vzkaz byl jasný – pokud lidé nebudou dodržovat opatření a čísla nadále porostou, přijde na řadu tzv. lockdown.

Co lockdown znamená?

Doslovný překlad slova lockdown je „uzamčení“ a znamená celostátní karanténu včetně zákazu volného pohybu osob mimo jejich bydliště. Rozsah lockdownu stanovuje vláda, záleží vždy na aktuální situaci, ve které se stát nachází, a z té vychází přísnost daných opatření.

Jak to vypadalo na jaře?

Do jisté míry jsme se s takzvaným lockdownem setkali již na jaře při první vlně šíření nemoci covid-19 v České republice. Celostátní karanténa a omezení pohybu osob bylo jedním z jarních opatření, které platilo od 16. března, s tím i oboustranné uzavření hranic státu nebo zákaz vycházení bez ochrany obličeje.

Lockdown nebyl na jaře až tak přísný a měl i výjimky, například lidé mohli nadále chodit do práce nebo nakoupit.

Pomocí lockdownu se sice podařilo zpomalit šíření koronaviru covid-19 na území Česka, ale přinesl s sebou také negativní důsledky. Jedním z nich byl rekordní schodek státního rozpočtu, který se vyšplhal na hranici 500 miliard korun, a řada podnikatelů a podniků se dostala do existenčních problémů.

Jak vypadá lockdown v Izraeli?

Jako první na světe opětovně zavedl kvůli koronavirové nákaze lockdown Izrael, kde se situace rychle zhoršovala. Spolu s celostátní karanténou nemohou Izraelci vycházet od bydliště do vzdálenosti větší než 500 metrů, ve vnitřních prostorách se nesmí shromáždit více než deset lidí, ve venkovních je hranice dvacet lidí. Uzavřeny jsou školy, obchodní centra nebo restaurace. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání, supermarkety nebo lékárny. Pokud je ovšem lékárna vzdálená více než 500 metrů, Izraelci do ní nesmí.

Může znovu nastat v Česku?

V posledních dnech a týdnech počty nakažených v Česku trhají rekordy a nadále stoupají. Z toho důvodu byla ve čtvrtek 8. října oznámena nová opatření, která budou platit po dobu 14 dní na území celé České republiky. Měla by zpomalit rychlost růstu křivky počtu nakažených koronavirem. Pokud se situace ani po 14 dnech nezlepší, mohou na řadu přijít zpřísněná opatření, nebo již zmíněný lockdown.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Back to top button