Koronavirus

Zeman žádá odvolání Blatného i Petříčka. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně

Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Řekl to v rozhovoru serveru Parlamentní listy. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik. Jejím odmítáním podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na COVID-19. Zeman chce, aby ve funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny úřady v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce hlavní ústavní činitelé včetně Zemana.

Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. Během úterního rozhovoru Blatného a Storovou označil za hlavní překážky pro dodávky vakcín. O jejich odvolání chce s Babišem v blízké době jednat. Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce Blatného.

K situaci se vyjádřil také ministr vnitra Jan Hamáček. „V České republice platí dělba moci a tím, kdo navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je předseda vlády. My se řídíme koaliční smlouvou a tím jsou mechanismy dány,“ řekl vicepremiér po jednání Ústředního krizového štábu.

Prezident Miloš Zeman by se měl setkat s premiérem Andrejem Babišem v Lánech 22. března, kde bude chtít po předsedovi vlády odvolání Blatného.

Miloš Zeman

Miloš Zeman
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button