KoronavirusObecné

Zcela ojedinělé, ale pravdivé: koronavirus vypudil rakovinu

Zní to jako zázrak: poté, co lékaři potvrdili u 61letého onkologického pacienta z Británie koronavirus, velká část rakovinotvorných buněk zmizela. Deník Bild s odvoláním na odborný časopis British Journal of Hematology dále v sobotu napsal, že lékaři muži před onemocněním covidem-19 v létě 2020 diagnostikovali Hodgkinův lymfom, druh rakoviny krve, který ovlivňuje lymfatický systém.

Pacient po nákaze novým typem koronaviru skončil na jedenáct dní v nemocnici připojený na kyslík a také dostal zápal plic.

To, co ošetřující lékaři našli při pozdějším vyšetření rakoviny, na ně zapůsobilo. Podle Bildu rakovinné buňky téměř zmizely.

„Ještě ani nezačal s chemoterapií,“ sdělili onkologové s tím, že předpokládají, že za pokles počtu buněk rakoviny může být zodpovědná koronavirová infekce.

To by znamenalo, že imunitní reakce těla na koronavirus také napadla rakovinné buňky.

zdroj: novinky.cz

Absolutní vzácnost

Podle Michaela von Bergwela z kliniky LMU v Mnichově jsou podobné případy považovány za „absolutní vzácnost“. „Určitě dojde k ojedinělým případům pacientů, jejichž rakovina po propuknutí nemoci covid-19 zmizí. Je však velmi sporné, zda se tyto případy vyskytují častěji u této konkrétní virové infekce než u jiných infekcí,“ cituje ho Bild.

Lékař varuje před úmyslným nakažením se koronavirem v naději na uzdravení. „Určitě nemůžete předpokládat ochranný účinek,“ upozorňuje. Naopak zdůrazňuje, co se může stát: „Infekce může být také spouštěčem rakoviny!“

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button