Koronavirus

Zákaz cestování mezi okresy hned neskončí. Lockdown se protáhne, pohrozil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si nemyslí, že by po 21. březnu došlo k nějakému výraznému rozvolnění. V platnosti podle něj také nadále zůstane zákaz cestování mezi okresy. Řekl to v rozhovoru pro Blesk, kde se rozpovídal i o vakcíně Sputnik V, kterou nehodlá podporovat před posvěcením od Evropské unie.

„Myslím si, že po 21. březnu budou změny velmi drobné, pokud vůbec nějaké budou moci být,“ komentoval Blatný pro web Blesk.cz možné rozvolnění koronavirových opatření. „Souhlasil bych tady s panem premiérem, že nelze očekávat nějaké zásadní změny dříve než po Velikonocích,“ dodal s tím, že se to týká i cestování mezi okresy.

Vláda přitom původně avizovala, že po třech týdnech kontroverzní zákaz cestování mezi okresy bez doložitelného důvodu skončí. Později ale premiér Andrej Babiš naznačil, že opatření se začnou rozvolňovat nejdříve po velikonočních svátcích.

Ačkoli se podle Blatného epidemiologická situace v zemi již nadále nezhoršuje, prodloužení nouzového stavu je zřejmě nevyhnutelné. „V současné době podle populačních údajů epidemie stagnuje a předpokládáme, že v tomto nebo příštím týdnu se ta data začnou snižovat. Ale jak všichni víme, než se to projeví v nemocnicích, tak to trvá jeden až dva týdny,“ míní Blatný.

Sputnik bez souhlasu EU nepoužijeme
Ministr zdravotnictví v rozhovoru mluvil také o ruské vakcíně Sputnik, kterou v Česku propagují jak Babiš, tak i prezident Miloš Zeman. Podle Blatného je ale nejdůležitější názor Evropské lékové agentury. „Netrvám na certifikaci jen u Sputniku, ale u všech vakcín. Je to proto, že jsem lékař a jsem zvyklý se řídit tzv. správnou léčebnou praxí. A to je něco, co nám zaručí bezpečnost. Lék musí být nejen efektivní, ale i bezpečný. Proto na tom trvám,“ řekl.

Neregistrovaným Sputnikem V už přitom očkuje řada zemí, a to i v Evropě. „Ve chvíli, kdy jakýkoliv lék neprojde registrací, tak my o tom nemáme dost informací. Můžu si myslet, co chci, ale od toho jsou tady patřičné autority, které musí garantovat, že se nic špatného nestane. Pan premiér v tomto nemůže rozhodnout beze mě,“ vysvětlil Blatný, podle kterého je rychlost očkování v Česku srovnatelné s ostatními zeměmi v EU. „Všechny země Evropy se, až na několik výjimek, pohybují kolem osmi až deseti procenty proočkování. A tam Česká republika patří taky,“ doplnil.

Blatný se v rozhovoru vyjádřil rovněž na adresu nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. „Je to člověk, který má zkušenosti z evropských struktur z této oblasti, což je pro mě důležité. Je to také osoba, která se v současné době nebojí provést razantní opatření, i když mohou být vnímána jako nepopulární, což je v této době potřeba,“ sdělil Blatný.

V rozhovoru reagoval také na facebookový příspěvek, ve kterém Svrčinová sdílela rasistický vtip. „Jednoznačně to byla chyba, ona se za to omluvila. Probrala to i s ochráncem lidských práv a s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny. Ti přijali její omluvu,“ zmínil. O podrobnostech se ale ministr se Svrčinovou nebavil. „O detailech jsme se nebavili,“ uzavřel.

Zdroj: Prima CNN

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button