Záchranáři dostanou odměny 120 tisíc korun. Blatný je odmítal, Arenberger kývl
Záchranáři dostanou vyšší odměny, a to 120 tisíc korun. Pro iDNES.cz to potvrdila šéfka odborů Dagmar Žitníková. Návrh podle jejich slov podporoval i premiér Andrej Babiš. Exministr Jan Blatný požadoval pro všechny zdravotníky odměnu 75 tisíc korun, vyšší odměny by podle něj nebyly férové.
„Odměny ve výši až 120 tisíc korun byly schválené. Vyhláška je nyní v legislativním procesu. Pokud půjde všechno podle plánu, tak vyhláška vyjde ve sbírce do konce dubna. Do 27. května zdravotní pojišťovny vyplatí peníze. Odměny by se měly projevit v červnové výplatě,“ řekla pro iDNES.cz šéfka odborů Dagmar Žitníková.
Jenže než záchranářům byly odměny schváleny, předcházel tomu boj odborů s exministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ten v minulosti na Twitteru uvedl, že zvýšit odměny záchranářům by bylo vůči ostatním nefér. Záchranáři, kteří jsou u covidových pacientů první, měli podle Blatného dostat odměnu 75 tisíc místo 120 tisíc, které dostali při první vlně covidu.
Babiš odbory v návrhu podporuje
Odbory poté po Blatném opakovaně žádaly, aby vyšší odměny záchranářům schválil. Jejich návrh podporoval a stále podle odborů podporuje i premiér Andrej Babiš. „Souhlasím s tím, že by záchranáři měli dostat stejnou odměnu, jak jsme jim dali my jako vláda, i když oni nám nepatří. Samozřejmě vnímáme jejich záslužnou činnost a nasazení v první linii. Oni jsou vlastně pojízdné ARO, takže podporuji návrh paní Žitníkové. Pokud jsem dali stejně zdravotníkům, není důvod dávat záchranářům méně,“ řekl v minulosti premiér Babiš pro iDNES.cz.
Šéfka odborů Žitníková poté zaslala několik dopisů adresovaných exministru Blatnému. V jednom z nich označila přístup jeho úřadu za diskriminační. „Odbory dokonce po posledním jednání s panem ministrem ze svého požadavku ustoupily a akceptovaly sumu 75 tisíc korun,“ reagovala pro iDNES.cz na konci března mluvčí resortu Barbora Peterová.
|
Po konci Jana Blatného se odbory s žádostí obrátily na nového ministra Petra Arenbergera, kterému přeposlaly veškeré materiály, které měl k dispozici právě ministr Blatný.
„S vaším předchůdcem, ministrem Blatným, jsme v záležitosti odměn nedošli ke shodě,“ stojí v dopise adresovaném ministrovi Arenbergerovi, který má redakce iDNES.cz k dispozici. „Námi navrhovaná zvýšená odměna o 45 tisíc korun představuje hodinový příplatek za ztížené pracovní prostředí,“ dodávají odbory v dopise.