Koronavirus

Z chalupy odjet můžete, vrátit se už ne, reaguje Hamáček na nejasnosti

Lidé, kteří se rozhodli trávit třítýdenní zákaz cestování mezi okresy na svých chatách či chalupách, se mohou z rekreačních objektů vrátit zpět do trvalého bydliště. Potvrdil to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pokud se ale lidé rozhodnou odjet do svých domovů, měli by tam pak setrvat, dodal pro iDNES.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle vládního nařízení omezujícího pohyb mezi okresy si museli lidé na konci února vybrat, kde původně avizované tři týdny stráví. Řada z nich váhala mezi domovem a rekreačním objektem. Vláda při vyhlášení zákazu uvedla, že je možné si vybrat, ale je nutné na místě setrvat po celé tři týdny.

Podle Hamáčka ale nyní platí, že „kdokoli se může rozhodnout svůj pobyt na chatě či chalupě přerušit a vrátit se zpět do místa svého trvalého pobytu. Nebude ale možné, aby se na chatu, která je mimo území okresu následně zase vracel,“ vysvětlil nařízení.

Uvedl také, že cílem ministerstva vnitra bylo na začátku platnosti zákazu „ulehčit veřejnosti orientaci v omezeních a zákazech stanovených krizovým opatřením vlády, uvedený web shrnuje nejčastěji předpokládané životní situace dotčené příslušnými omezeními a zákazy,“ reagoval Jan Hamáček na článek Deníku N.

Podle vicepremiéra dochází k průběžné aktualizaci opatření v závislosti na nejčastější dotazy veřejnosti.

„Text týkající se možného odjezdu na chatu či chalupu vycházel z účelu přijatých opatření, kterým je snížení mobility obyvatelstva a zajištění toho, že se osoba bude zdržovat pokud možno v jednom místě a omezí pouze na nezbytné minimum pohyb v rámci okresu nebo mimo okres,“ popsal původní nařízení Hamáček.

K upřesnění formulace zákazu podle vicepremiéra došlo v reakci na připomínky veřejnosti, které upozorňovaly na nejasnosti v otázce návratu do místa trvalého pobytu, který podle něj tvoří výjimku z tohoto zákazu.

„Návrat zpět do místa trvalého pobytu nebo bydliště je zcela samostatnou výjimkou ze zákazu cestování mezi okresy (bod II/10 krizového opatření č. 216) a je v tomto krizovém opatření uveden od počátku,“ uvedl Hamáček a objasnil, jaká pravidla jsou aktuální.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button