Koronavirus

Všechno špatně. Strážníci nechali po zákroku na otce plačící dítě na ulici, nekontaktovali ani policii

Hned dvou závažných pochybení se zřejmě dopustila dvojice strážníků Městské policie v Uherském Hradišti při středečním zákroku na muže s tříletým dítětem, který si odmítal nasadit roušku v centru slovácké metropole.

Zda byl zákrok adekvátní, bude řešit město. Podle zdroje Práva blízkého policii byl zřejmě zákrok samotný adekvátní včetně odstrčení dítěte.

„To bych strážníkům přičetl k dobru, že nechtěli, aby dítě bylo součástí zákroku,“ sdělil Právu zdroj.

Problém je však s tím, co se stalo následně. Ještě v závěru zákroku strážníci muži říkají: „Budete předveden.“ Jeho reakce: „Okamžitě zavolejte státní policii.“

Státní policie však ve středu podle zjištění Práva žádnou událost spojenou s tímto zákrokem hradišťských strážníků neřešila. „Půjdete na služebnu, prokážete totožnost,“ pokračovali strážníci.

Muže skutečně na služebnu odvedli, ale v rozporu se zákonem o obecní policii. Ten totiž v paragrafu 13 hovoří o tom, že strážníci obecní policie mohou osobu, která neprokáže svou totožnost, předvést na policii. Tedy na Policii ČR.

Znění paragrafu 13 Zákona o obecní policii
(1) Strážník je oprávněn předvést na policii osobu, která odmítla vyhovět výzvě strážníka k prokázání totožnosti podle § 12 odst. 2 nebo nemůže ani po poskytnutí nezbytné součinnosti strážníka svou totožnost prokázat, nemůže-li strážník v uvedených případech její totožnost zjistit provedením úkonu na místě; nezbytnou součinnost k prokázání totožnosti strážník poskytne způsobem a v rozsahu, který nezmaří účel úkonu.

Tento fakt potvrzují i zdroje Novinek a například i dlouholetý policista, jehož jméno redakce Práva zná. „Dělám u policie třináct let. Strážníci nemohou vzít osobu ke ztotožnění k sobě na služebnu. Pokud se osoba nechce ztotožnit strážníkům, ti pak mají dvě možnosti. Buď si přivolají k události hlídku státní policie, nebo když jsou hlídky zaneprázdněné, dovezou osobu k nám na služebnu státní policie,“ sdělil Právu policista.

To se však v případě hradišťských strážníků nestalo. Muže zřejmě odvedli na svou služebnu.

Strážníci zprvu odvedli jen muže bez dítěte

Další a zřejmě závažnější pochybení se zřejmě stalo směrem k tříletému dítěti. Hlídka městských strážníků totiž muže odvedla samotného, bez dítěte. To zůstalo na ulici. K tomu podle zjištění Práva přijela po chvilce další hlídka strážníků a dítě převezla na služebnu městské policie později. „Jednalo se řádově o rozdíl několika minut,“ potvrdil Právu zdroj.

Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici
manželka odvedeného muže

Strážníci tak nechali několik minut tříleté dítě bez dozoru jeho rodiče. „Měli to řešit zavoláním státní policie, lidí ze sociálky nebo prostě měli vzít dítě zároveň s jeho otcem,“ potvrdil zdroj to, že strážníci měli více možností.

Podle manželky předvedeného muže neměl její manžel na ulici v centru Uherského Hradiště roušku. „Nebyl agresivní, jen si nechtěl dát roušku,“ uvedla na sociálních sítích. „A kdo by se chtěl ptát, kde byla máma, tak ta pracovala na covid ARO a starala se o ventilované pacienty. Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici,“ dodala.

Kontroverzní zákrok strážníků

Kontroverzní zákrok strážníků

Foto: Facebook Thomas-Georg Poehlmann

Uherskohradišťská radnice během čtvrtečního dopoledne vydala k celé události tiskové prohlášení. Podle strážníků muž nerespektoval nařízení plynoucí z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví (zakrytí úst a nosu), opakovaně odmítl prokázat svou totožnost, stejně jako odmítl použití prostředku k zakrytí úst a nosu a přes výzvy a poučení strážníků se pokusil z místa vzdálit.

„Celou událost považuji za velmi politováníhodnou, hlavně kvůli přítomnosti malého dítěte. Pokud se prokáže, že samotný zákrok byl neadekvátní, budou vyvozeny patřičné důsledky,“ řekl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Město je zřizovatelem Městské policie Uherské Hradiště.

Strážníci jsou postaveni mimo službu.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button