Koronavirus

Vrátíme se k normálu v létě, na podzim, nebo za rok? Zeptali jsme se Prymuly i Flegra

Kdy tohle všechno skončí? Otázka, která napadá snad každého z nás. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala v anketě epidemiologa Romana Prymuly, evolučního biologa Jaroslava Flegra i bývalého ministra zdravotnictví a poslance hnutí ANO Adama Vojtěcha na názor, kdy se vrátíme k normálnímu životu.

Roman Prymula
Aby se uvolnily tvrdé restrikce, je podle epidemiologa Romana Prymuly potřeba, aby se denní nárůst počtu nově nakažených pohyboval mezi 1 000 až 500. „To už lze epidemii dobře kontrolovat. A logicky to znamená i výrazné snížení zátěže v nemocnicích. Jde o otázku minimálně 14 dnů, ale spíše třech týdnů, protože pokles zatím není tak výrazný,“ řekl CNN Prima NEWS Prymula.

A kdy se podle něj vrátíme k normálu? Doufá, že na podzim. „Jednotlivé měsíce se budou samozřejmě lišit co do intenzity opatření. Myslím, že v polovině května a v červnu už budou mírnější. K zásadnímu rozvolnění dojde o prázdninách a doufám, že v září už budeme natolik proočkovaní nebo výrazná část populace už nemoc prodělá, že budeme žít normálně,“ uvedl.

Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr není tak optimistický. Podle něj bude ještě na podzim situace kritická. „Myslím, že se opatření uvolní v květnu, ale jen přechodně. Bude to podobné jako loni v létě, akorát na podzim nemoc nastoupí rychleji, protože ji už tady hodně máme a budou tu všechny mutace,“ řekl Flegr. Mutací už existuje několik, například britská, jihoafrická nebo brazilská.

Adam Vojtěch
Podle exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není lehké na otázku přesně odpovědět. „Sleduji analýzy ze zahraničí. Viděl jsem v New York Times analýzu z Kolumbijské univerzity, která odhaduje, že situace bude složitá do podzimu. Myslím, že ještě tento rok budeme žít s nějakými omezeními. Neříkám, že budou tak striktní, ale asi nelze čekat, že roušky brzy odhodíme. I když je člověk vakcinován, může být infekční,“ řekl CNN Prima NEWS Vojtěch.

„Můj odhad je takový, že nějaká forma opatření, doufejme mírnějších, tady ještě v tomto roce bude. Ta přísná snad skončí do léta, situace snad bude stabilizovanější,“ doufá Vojtěch.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button