Koronavirus

Vojtěch: Bez nouzového stavu bude riziko velkého zhoršení enormní

Zdravotní systém nebyl na pandemii koronaviru před rokem připraven. Poskytovatelé zdravotní péče nesdíleli data, několik měsíců trvalo, než se všichni připojili na jeden centrální systém, říká exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Varuje také, že pokud přestane platit nouzový stav, vystaví se Česko velkému riziku zhoršení pandemické situace.

Vojtěch v souvislosti s nepřipraveností připomněl, že zdravotnictví v Česku je decentralizované, jsou soukromá i státní zdravotnická zařízení, v případě státních jsou mezi zřizovateli obce, kraje i ministerstvo.

„Systém nebyl připraven na takovouto epidemii. Museli jsme zcela decentralizované zdravotnictví připojit na centrální systém a vše dát dohromady,“ uvedl Vojtěch. Právě napojení dat do jednoho systému během jara považuje za úspěch. Vznikl mimo jiné národní dispečink lůžkové péče, který poskytuje přehled o kapacitě lůžek v nemocnicích. První tři případy nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdily loni 1. března.

„V normální době by se všechny tyto věci dělaly roky. Vytvoření elektronické žádanky jako nového systému. Jak dlouho jsme řešili eRecept a jaké debaty kolem něj byly. A pak se ukázalo, že dává smysl všechno to sdílení dat a elektronizace zdravotnictví,“ poznamenal Vojtěch, který zůstal po zářijovém odchodu z ministerstva poslancem. Podle něj by se řada pacientů na jaře, kdy byly některé ordinace zavřené, ke svým lékům bez elektronického receptu nedostala. Všechny tyto elektronické nástroje by se podle něj měly využívat i po covidové době.

Sdíleli jsme excelové tabulky s čísly
V současné době ministerstvo denně zveřejňuje i na úrovni krajů aktuální počty nově odhalených případů, počty hospitalizovaných, také informace, kolik lidí se nechalo testovat, kolik dostalo očkování, kolik lidí se vyléčilo či zemřelo. „Kvalita a objem dat se v čase stále zlepšuje. Když se podívám na jarní období, my jsme všechny tyto věci prakticky dělali na zelené louce. Pamatuji si, že jsme sdíleli excelové tabulky s čísly, ručně to tam kolegové vypisovali,“ řekl Vojtěch.

Bývalý ministr dnes nemá pocit, že by zpětně udělal něco jinak. Připouští chyby především v komunikaci. Opatření přijatá loni na jaře, kdy byly v Česku denně stovky nových případů, považuje za progresivní. Vyzdvihuje například nošení roušek, které tehdy některé země nepodporovaly. „Dnes všichni včetně Spojených států a dalších říkají, že nošení roušek je naprosto základní opatření pro zabránění masivnějšího šíření této nemoci,“ dodal Vojtěch.

Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie koronaviru, už loni to podle Vojtěcha ukázal rozsudek pražského městského soudu. „Není to otázka nějakého chtění nebo nechtění opatření zavést. Ale máme tady rozsudek městského soudu, kterému jsme čelili za mého působení, kdy soud rozhodl, že opatření není možné přijímat jinak než v době nouzového stavu,“ uvedl k tomu. Připomněl, že soud loni v dubnu zrušil opatření, která omezovala volný pohyb lidí a maloobchod, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Ministerstvo proti tomu podalo kasační stížnost, o které podle něj nebylo dosud rozhodnuto.

Jsou opatření nastavena správně?
Vládní politici se obávají, že bez prodloužení nouzového stavu hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie. Bývalý ministr doplnil, že počty nových případů nákazy COVID-19 a počty hospitalizovaných zatím dostatečně neklesly. „Nezačínáme z nuly, ale z poměrně vysokých čísel. Navíc tu máme britskou mutaci, která se šíří rychleji. Tvrdím, že bez nouzového stavu to bude velmi komplikované a riziko velkého zhoršení je enormní,“ řekl.

Domnívá se, že současná opatření jsou nastavena správně. „Problém je v jejich dodržování a vymáhání ze strany orgánů veřejné moci. Já bych teď opatření tak, jak jsou, nechal a zaměřil bych se na jejich větší vymáhání,“ poznamenal Vojtěch.

Vláda by podle Vojtěch měla připravit plán postupného rozvolňování opatření, podobně jako loni na jaře. Tehdy se opatření rozvolňovala ve dvoutýdenních intervalech. „Myslím si, že by teď vláda měla jít podobným způsobem,“ poznamenal exministr. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v pátek uvedl, že je třeba jako motivaci pro veřejnost připravit podmínky otvírání škol, obchodů či služeb.

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button