Koronavirus

Vláda vyhlásí nový nouzový stav. Omezí pohyb, zavře školy i další obchody

Na mimořádném jednání vyhlásí vláda nový nouzový stav od 28. února. Zároveň vláda výrazně omezí pohyb občanů, zavře úplně školy i další obchody. Nařídí také povinné nošení respirátorů. Nebudou stačit dvě chirurgické roušky položené přes sebe. Nouzový stav vláda vyhlásí, protože Sněmovna odmítla prodloužit do konce března ten, který platí nyní.

„Vláda nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost,“ řekl poslancům předseda vlády.  „Pokud nechceme totální kolaps nemocnic, musíme to udělat,“ uvedl Babiš ve Sněmovně.

Vládu k tomu vybídli sami poslanci. „Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu ke dni 27. února 2021 v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému je v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona,“ odhlasovali. Podpořili to i vládní poslanci.

Už v průběhu dne ministři nastínili s jakými omezeními vláda počítá kvůli tomu, aby omezila šíření koronaviru, včetně nebezpečnějších mutací, britské či jihoafrické.

Lidé by podle neměli moc opouštět svou vlastní obec. „Finální návrh je, aby pokud lidé chtějí trávit část toho volného času mimo svoje bydliště, typicky se chtějí proběhnout, projet na kole, projít, tak aby se pohybovali v katastru té dané obce, ve které bydlí,“ řekl ministr vnitra.

kvůli případným policejním kontrolám budou lidé nově psát písemné čestné prohlášení. „Občan před tím, než opustí svoje bydliště, tak na kus papíru napíše zjednodušenou formu čestného prohlášení, kdy byt opouští a kam jede, respektive kterou výjimkou využívá, a v případě kontroly to předloží policii,“ uvedl Hamáček s tím, že se vláda rozhodla přiklonit k modelu, který funguje ve Francii.  Cesta mimo okres, ve kterém občan bydlí, bude možná kvůli zaměstnání, péči o blízkou osobu, návštěvě lékaře nebo vyřizování věcí na úřadech.

Další změny popsal ministr zdravotnictví Jan Blatný. Patřit mezi ně bude povinné nošení FFP2 respirátorů nebo zdravotnické obličejové masky či podobného prostředku na veřejnosti i v zaměstnání. Výjimka bude pro děti nebo pro určité rizikové provozy. V prodejnách, ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a sociálních pobytových službách bude povinné nošení respirátorů FFP2. Jen chirurgická rouška stačit nebude.

Již ve středu vicepremiér Karel Havlíček oznámil, že bude probíhat testování pro zaměstnance ve firmách.

Blatný potvrdil uzavření všech škol a mateřských škol a dětských skupin. Z domova se budou muset prvňáci i druháci, kteří mohli chodit do školy. V provozu zůstanou jen školy a mateřské školy pro zdravotníky a zaměstnance Integrovaného záchranného systému.

Vláda nařídí omezení prodeje jen na nezbytně nutné zboží. „Jedná se o redukci počtu těch doposud otevřených obchodů,“ řekl ministr Blatný.

Zdroj: Idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button