Vláda ve slepé uličce. Buď přijde tvrdý lockdown, nebo naopak postupné rozvolňování
Je to už měsíc a půl, co vláda opět zavedla tvrdá opatření a očekávala, že tím čísla klesnou a brzy se opět bude moci vše otevřít. To se však neděje, čísla stagnují, lidé opaření nedodržují a vláda se tak dostala do slepé uličky, kdy už neví, kudy dál. Další zpřísnění bez jeho dodržování nemá význam, zaznívá od ministrů čím dál častěji. Na klíčovém pondělním jednání kabinetu se tak paradoxně bude řešit jak částečné rozvolnění a třeba otevření škol, tak i tvrdý lockdown a ještě vetší omezení vycházení.
„Jednoznačně budeme muset prodiskutovat další strategii. Ukazuje se, že bezbřehé zpřísňování skutečně už nemá jakýkoliv význam,“ řekl v České televizi v pátek vládní poradce a epidemiolog Roman Prymula.
„Vyzkoušeli jsme už skoro všechno. Teď to znamená vyselektovat opatření, která chceme dodržovat jako stát,“ pokračoval dále s tím, že se v pondělí povede velmi vážná debata o tom, zda a za jakých podmínek začít postupně vracet žáky do lavic. Řekl, že je tomu nakloněn i premiér Andrej Babiš.
Právě tlak na otevření škol je velký i z řad opozice a odborné veřejnosti. Na příští týden se chystají další demonstrace.
Pediatrička: Školy jsou zavřené rok a nemocnice plné
„Přestože jsou školy téměř rok zavřené, máme plné nemocnice. Veškerou energii by teď měla vláda věnovat propracování systému ochrany, testování a očkování rizikových osob a dovolit alespoň dětem normálnější život,“ uvedla pro CNN Prima NEWS v rozhovoru brněnská pediatrička Tamara Polášková.
Že je nákaza ve školách rizikem, si uvědomuje, ale většina dětí podle ní už onemocněním prošla a není možné je dál držet od výuky, sportu, kolektivu a kroužků.
Otevření škol bylo i jednou z podmínek komunistů, aby podpořili nouzový stav. Právě proto, že se tak nestalo, rozhodli se už pro nouzový stav v příštím týdnu nehlasovat. Vláda proto hledá spojence mezi Piráty, STAN nebo TOP 09. I ti ale požadují otevření škol za jasně definovaných epidemických podmínek, a je tak velmi pravděpodobné, že vláda otevření škol nakonec schválí.
Cesta tvrdého lockdownu a uzavření krajů
Otevření škol by ale znamenalo nastartovat cestu postupného rozvolňování, což se zásadně rozchází s tvrzeními ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a lidí v jeho okolí o tom, že čísla neklesají, nemocnice jsou stále plné a naopak je třeba ještě zpřísnit.
Ve hře je například uzavření jednotlivých krajů, omezení vycházení pouze na 15 kilometrů od bydliště nebo zákaz rodinných návštěv.
„Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii zavedena, přestala fungovat,“ řekl Blatný. Podle něj jde i o důkaz, že se v Česku šíří britská mutace. Proto ministr žádá občany, aby dodržovali vládní opatření, ať už si o nich či o pandemii myslí cokoliv. Pokud se tak nestane, může přijít zpřísnění, varoval ministr.
Blatný i jeho kolegové navíc apelují na nutnost prodloužení nouzového stavu. Pokud by se tak nestalo, došlo by podle nich doslova ke katastrofě, protože by se mohlo vše ze dne na den otevřít a nemocnice by už zcela jistě zkolabovaly.
Zda se vláda vydá pozvolnou cestou rozvolňování, nebo vše ještě více zpřísní, bude jasné v pondělí večer po jednání kabinetu.
Zdroj: Prima CNN