Koronavirus

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu, uvedl Babiš. Mluví se i o tvrdém lockdownu

Návrat studentů do škol 1. března skutečně není možný, řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Situace v té době bude podle něj absolutně nejhorší. Vláda se večer sejde znovu a požádá o prodloužení nouzového stavu i po sobotě, řekl také ministerský předseda. Opatření proti covidu-19 je nutné zpřísnit, řekl.

Ve 20:00 se uskuteční další zasedání vlády, které projedná další prodloužení nouzového stavu. Opatření, která nám povoluje pandemický zákon, nejsou dostačující, uvedl premiér Andrej Babiš. Budeme jednat s opozicí, odboráři i zástupci NERV, dodal premiér.

Opatření je třeba změnit, zpřísnit. Pokud to neuděláme, čekají nás obrovské problémy v příštích dvou týdnech, uvedl premiér Andrej Babiš. „Já chápu, že byl předpoklad, že na začátku března se vrátí někteří studenti do škol, ale zatím to není možné, ani když dorazí testy. Situace je extrémně vážná,“ dodal premiér.

Znovu apeluji na všechny, aby pochopili, že takovou situaci jako teď jsme tady ještě dosud neměli. Prvního března to bude rok od začátku pandemie a právě na výročí asi, bohužel, bude situace v Česku vůbec nejhorší, řekl premiér Babiš.

Návrhy nových opatření předloží ministerstvo zdravotnictví, vrátíme se k některým tvrdým restrikcím z první vlny pandemie. Mluví se třeba o tvrdém lockdownu, hovořil jsem o tom s izraelským premiérem (Benjaminem Netanyahuem). Ten mi řekl, že tam zamkli lidi doma a tím je ochránili, uvedl Babiš. Vláda bude chtít, aby zaměstnavatelé dohlíželi na nošení roušek v podnicích a bude přispívat i na samotestování, o tom rozhodne vláda také večer.

Návrat žáků do škol nepřichází v úvahu ani příští středu, jak avizoval ministr školství Robert Plaga. Oznámil to premiér Andrej Babiš.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button