Koronavirus

Vláda chce nouzový stav do konce března

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) jedná ve středu večer o zpřísnění koronavirových opatření. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) z jednání uvedl, že vláda požádá o prodloužení nouzového stavu do konce března.

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února

„Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,” napsal Hamáček ČTK.

Nouzový stav měl být nahrazen pandemickým zákonem, ten ale není za současného zhoršení epidemie podle premiéra dostatečný. Senátoři ho navíc ve středu vrátili do Sněmovny.

Jednání vlády začalo kolem 21:30. Tisková konference se očekávala možná až ve čtvrtek ráno, už z jednání ale ministři začali vypouštět dílčí závěry. Ministr průmyslu Karel Havlíček na Twitter třeba napsal, že stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům.

 

„Každý zaměstnanec nebo živnostník získá příspěvek na čtyři rychlotesty/měsíc,“ napsal Havlíček.

Kabinet by měl řešit i zpřísňování opatření proti koronaviru. Ve hře by mohlo být podle informací Novinek úplné uzavření škol i pro první a druhé ročníky, omezení ubytování i pohybu kolem bydliště do 20 kilometrů.

Kabinet jednal už ve středu ráno. „Závěry dnešní vlády nejsou radostné. Situace je dramatická. Opatření musíme upravit či zpřísnit, pokud to neuděláme, příští dva týdny nás čekají obrovské problémy ve zdravotnictví,” uvedl dopoledne Babiš. Covidových pacientů v nemocnicích, které jsou na hraně kapacity, stále přibývá.

Situace jako nyní podle Babiše v České republice dosud nebyla a je nutné odvrátit totální katastrofu.

Zástupci vlády ještě jednali odpoledne s členy poslaneckých klubů o jejich případné podpoře nouzového stavu i koronavirových opatření.

Minule Sněmovna delší nouzový stav odmítla a vláda ho nakonec vyhlásila na základě žádosti hejtmanů. Nyní má kabinet šanci, podporu by mohl získat u komunistů.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button