Koronavirus

Vítěz tendru na testy do škol prý vozil i koňské sperma do Dubaje, na jeho telefonu teď zní ruský záznamník

Vítězná firma tendru na antigenní testy do škol podle bývalého zaměstnance v minulosti řešila převoz biologických vzorků. Teď na jejím českém čísle zní jen ruský záznamník. Server Lidovky.cz zjistil bližší podrobnosti o minulosti firmy Tardigrad International Consulting.

Vítězství této společnosti v soutěži na dodávku antigenních testů do škol, do kterých se mají začít děti vracet od 1. března, oznámil v pátek ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jak ale ještě v tentýž den upozornil server Seznam Zprávy, tato společnost nesplnila podmínky zadané státem. Nabídla totiž nižší objem první dodávky a taktéž pozdější datum dodání.

Mimo to má jediného jednatele s vkladem v hodnotě jednoho tisíce korun a její sídlo je v rejstříku firem zapsané na adrese v blízkosti pražského Letiště Václava Havla.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už oznámil, že bude chtít po Hamáčkovi detailní objasnění okolností zakázky. „Pokud to vyhrála firma, která nemá žádnou historii, tak je to samozřejmě špatně,“ řekl Radiožurnálu Babiš. Hamáček už na Twitter napsal, že nechá průběh tendru i ve spolupráci s bezpečnostními službami prověřit. Podklady předá vládě v pondělí.

Vodítek k obchodní historii Tardigradu není mnoho. Podle už zmíněného rejstříku sice firma vznikla 31. října 2016, od té doby však její sbírka listin zeje prázdnotou. K dohledání nejsou roční uzávěrky ani jakékoliv jiné dokumenty.

Ze zakladatelské listiny vyplývá, že od počátku je jediným jednatelem firmy osmačtyřicetiletá Monika Jírovcová s adresou v Tuchoměřicích nedaleko Prahy. Ta také do společnosti vložila jediný dohledatelný kapitál v hodnotě tisíce korun. Jírovcová na tendr reagovala až po vydání článku, její celé vyjádření si můžete přečíst pod textem.

Pochybnosti vzbuzuje také adresa sídla firmy, která je uvedená v ulici Aviatická. Na téže adrese sídlí, například kromě hotelu ze známého řetězce Marriot, ještě několik dalších firem. Mezi bývalými spoluvlastníky s podobným názvem navíc figurují dvě právnické osoby. Jedním je Tardigrad International LP se sídlem ve skotském Edinburghu, druhým Tardigrad Management FZC sídlící na adrese ve Spojených arabských emirátech. Obě spojení s vítěznou firmou českého tendru na testy byla shodně smazána 13. října 2017.

Na webové stránce v soutěži úspěšného Tardigradu se jako kontaktní informace objevují tři telefonní čísla: české, ukrajinské a jedno z emirátů. Zatímco poslední dvě uvedené linky pouze slepě vyzvánějí, na té české je záznamník. Na tom říká hluboký mužský hlas v ruštině, že momentálně není k zastižení a že zavolá nazpět.

Vozili třeba koňské sperma

Redakci serveru Lidovky.cz se podařilo vyzpovídat jednoho z bývalých zaměstnanců Tardigradu, který ve firmě působil ještě v roce 2018. Přál si zůstat v anonymitě, redakce je však s jeho identitou obeznámena.

Vypověděl, že se firma v době před zhruba třemi lety zabývala transportem teplotně citlivých produktů, často z oblasti farmacie a zdravotnictví. Kterým směrem se jeho bývalý zaměstnavatel ubíral po jeho odchodu, však oslovený bývalý pracovník neví. V kontaktu s Jírovcovou prý také nebyl.

„Převoz zdravotnických materiálů jsme řešili už tehdy (rok 2018 – pozn.red.). Biologické vzorky, klinické studie, zvířecí očkování. U toho všeho jsme řešili převoz za správné teploty, aby nedošlo ke znehodnocení,“ popsal pro server Lidovky.cz.

Uvedl také, že podle jeho soudu nebyla firma založená účelně pro čerpání ze státních zakázek, zabývala se prý skutečně hlavně distribucí. Oblast zdravotnictví byla údajně firmě velmi blízká a není podle jeho slov takovým překvapením, že se dostala až k dovozu antigenních testů. Vzhledem k tomu, že před třemi lety ještě nebyla po rouškách, vakcínách či testech taková poptávka, se ale prý Tardigrad jejich dovozem nezabýval.

Zdroj serveru Lidovky.cz také řekl, že firma řešila zakázky s partnery po celém světě. To je podle něj i hlavním důvodem toho, že mezi spoluvlastníky se nacházela společnost ze Spojených arabských emirátů. „Právě tam se totiž problémy s teplotou při převozu řešily nejvíc. V Dubaji na letišti je i okolo šedesáti stupňů Celsia. Tamním šejkům se například posílalo sperma koní do jejich chovů,“ popsal bývalý zaměstnanec.

Čínské testy mají mít jiného dodavatele

Muž také dodal, že si nevzpomíná na intenzivní kontakty s Čínou, odkud by měl Tardigrad International Consulting vozit pro české žáky antigenní testy. Ty mají být od čínského výrobce Lepu Medical a pracují s výtěry z kraje nosu. Tardigrad je má vládě dodat za 65 korun za kus.

Právě ty mají ale v Česku už výhradního distributora na zakázky pro českou vládu. Tím je firma QuickSeal International zapsaná v Česku od roku 2005, která se shodou okolností tendru účastnila také. Mediální zástupce firmy Michal Donath serveru Lidovky.cz řekl, že QuickSeal disponuje certifikátem přímo od Lepu Medical, podle něhož je jediným dodavatel antigenních testů pro vládní účely v Česku.

„Je možné, že testy nakoupili od třetí strany, ale QuickSeal je kupuje napřímo,“ vysvětlil Donath s tím, že zástupkyně Lepu Medical má prý momentálně dovolenou a firmě se s ní kvůli vysvětlení nepodařilo spojit.

Na nesrovnalosti měl upozornit i další účastník výběrového řízení, firma Chironax – DIZ. Ta měla podle SeznamZpráv předložit lepší nabídku než Tardigrad. „ Nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy Ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu – jeden test včetně dopravy za 53,90 korun. Ministerstvo tak zaplatí za jeden naprosto identický test o jedenáct korun více,“ píše zpravodajský web.

Vyjádření firmy Tardigrad: Splnili jsme všechny podmínky tendru na dodávku antigenních testů. Přesně podle plánu dodáme 28. 2. přes 1 mil. testů

Tardigrad International Consulting se specializuje na přepravu zdravotnického materiálu ve striktně kontrolované teplotě. Za čtyři roky existence odbavila už stovky zakázek a pracuje také pro české zdravotnické subjekty. Tato zakázka sice není výjimečná, ovšem je logické, že podléhá zostřené kontrole médií a veřejnosti.

 

Tardigrad International Consulting vstoupila řádně do výběrového řízení, které vyhlásilo Ministerstvo vnitra ČR a splnila všechny jeho podmínky. Stejně tak od počátku komunikuje časový plán jednotlivých dodávek a na splnění celé zakázky se vzhledem ke krátkým termínům i nyní pracuje.

 

„Vzhledem k rychlosti zakázky je objednána a už i zaplacena první dodávka v počtu 1 000 350 testů v celkem 2223 kartonech. Dojednáváme teď všechno potřebné pro exportní licenci a celní odbavení, dodávky kamiony na letiště a sloty pro charterový let,“ vysvětluje Monika Jírovcová, majitelka společnosti Tardigrad International Consulting, která má přímo na starosti tuto zakázku.

 

Tardigrad ovšem vnímá, že je zakázka pod zostřenou kontrolou veřejnosti. Proto obratem doplní všechny údaje do obchodního rejstříku. „Tardigrad byl založen už v roce 2016, od té doby podáváme daňová přiznání. Jejich nezveřejnění v rejstříku je naše chyba. I když údaje nezveřejňuje podle odhadů minimálně polovina českých firem, my budeme mezi těmi, kteří danou věc plní,“ doplňuje Monika Jírovcová.

 

Společnost obsluhuje poměrně úzký segment trhu, takže nekomunikuje směrem k široké veřejnosti. Není ovšem pravda, že by nekomunikovala vůbec. Příkladem jsou její internetové stránky: www.tardigrad.net. Na nich lze nalézt velmi přesné informace o produktech a službách, které firma nabízí.

 

„Působíme na specializovaném trhu, logicky tak máme kontakty na řadu výrobců zdravotnického materiálu, který je potřeba skladovat a převážet způsobem, který umí dodržet přesné teploty tohoto materiálu. Ještě bych měla dodat, že firmu tvoří specialisté, kteří mají s tímto typem transportů zkušenosti podstatně delší, než je celá historie skupiny Tardigrad,“ dodává Monika Jírovcová

 

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button