Koronavirus

Ve čtvrtek nasadíme respirátory. Některé jsou horší než roušky, říkal Prymula před rokem

Epidemiolog Roman Prymula si stojí za prohlášením z loňského března. Tehdy ještě jako náměstek ministra zdravotnictví uvedl, že rouška funguje proti šíření koronaviru lépe než respirátor s ventilem. Pro CNN Prima NEWS vysvětlil proč. Respirátory, případně nanorouška či dvě chirurgické roušky budou od čtvrtka povinné v obchodech či MHD.

„Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil, pokud ho nepotřebují třeba v práci. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co tady chceme. Vhodnější proti šíření nákazy je rouška,“ řekl 24. března loňského roku Roman Prymula, tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Vysvětlil, že je potřeba, aby lidé při výdechu nevylučovali ventilem virus do okolí, aby se ostatní nenakazili. Dodal, že pokud občané přesto respirátor s ventilem nosit chtějí, mají si přes něj dát roušku.

Od čtvrtka mají být respirátory třídy FFP2 nebo KN95, případně dvě chirurgické roušky, povinné ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD. Nošení respirátorů s ventilem ministerstvo zdravotnictví nezakázalo. Pokud tedy budou splňovat parametry stanovené v mimořádném opatření, lidé je mohou používat.

Redakci CNN Prima NEWS přitom Prymula po téměř roce řekl, že si stále trvá na svém. „Nemění se nic na tom, že jsem varoval před respirátory s ventilem,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví.

Respirátor musí mít všichni

„Je logické, že když máte ventil, tak vyfukujete virus, takže nechráníte okolí. Když budou mít všichni respirátory FFP2 s ventilem, tak je to v pořádku. Problém je, že když někdo má jen roušku, třeba i plátěnou, a někdo respirátor FFP2 s ventilem, tak by přes ventil vydechoval virus a člověk s rouškou by se nakazil,“ vysvětlil Prymula.

Lidé totiž rouškou chrání okolí, respirátorem naopak hlavně sebe. Výdechový ventil navíc nefiltruje vzduch na rozdíl od toho vdechového. „Když mají všichni FFP2, klidně i s ventilátorem, tak to problém není,“ upřesnil epidemiolog.

Situace by se mohla zlepšit

Dodal, že souhlasí s tím, že když budou všichni nosit respirátory FFP2, mohlo by to v boji s epidemií pomoct. Víc ale nové opatření komentovat nechtěl. Po návštěvě fotbalového zápasu na pražské Slavii jej totiž odvolal premiér Andrej Babiš (ANO) z postu svého poradce. Prymula se tak zařekl, že pandemii už veřejně komentovat nebude.

I když epidemiolog žádné opatření neporušil, krátce předtím ale vyzýval k tvrdším opatřením. Podle Babiše postrádá sociální inteligenci. „Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma. Nemluvě o tom, že to zase působí papalášsky,“ řekl po zápase Babiš CNN Prima NEWS.

Narážel tak i na další Prymulův přešlap z loňského října, kdy pod nátlakem rezignoval na post ministra zdravotnictví poté, co navštívil restauraci Rio’s na Vyšehradě. Ta měla být zavřená, Prymula navíc neměl na veřejnosti nasazenou roušku.

Respirátory nebudou plnit funkci

Respirátory nebo zdvojené roušky vláda nakázala nosit od čtvrtka ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD kvůli zhoršující se pandemii. Čísla nově nakažených neklesají a lůžka v nemocnicích rychle dochází. Někteří odborníci ale upozorňují, že respirátor není určen k dlouhodobému či opakovanému použití.

Řada lidí nosí jednu roušku v kuse i několik měsíců a lze očekávat, že s respirátory to nebude jiné. Lékaři tak hovoří o obrovském hazardu se zdravím. „Lidé budou mít respirátory špinavé, takže nebudou plnit svou funkci,“ uvedl už dříve pro CNN Prima NEWS šéf plicního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Milan Sova, který navíc nevěří, že lidé budou každý den kupovat nový respirátor.

Zároveň položil řečnickou otázku, co je lepší: „Rouška, kterou jednou za čas vyprali, oproti respirátoru, který by nosili několik měsíců? Asi nikdo z nás nedokáže odhadnout, co to bude znamenat, ale ta situace nastane, to je celkem jasné.“

Nejlevnější varianty FFP2 se na trhu pohybují kolem 12 korun za kus, většina jich ale přesahuje 20 korun. Očekávat, že rodina ochotně vyhodí týdně do koše i několik stovek za použité ochranné pomůcky, lze podle lékaře jen stěží.

Epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová navíc poukázala na to, že zejména starší lidé mohou mít problém respirátory měnit z obavy, aby jich bylo dostatek. A pokud budou nosit stále stejný respirátor, mohou si tím uškodit.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button