Koronavirus

V USA už testují vakcínu od Moderny na malých dětech

Děti ve věku od půl roku do 12 let v USA začaly dostávat první dávku vakcíny od Moderny v rámci testů bezpečnosti a účinnosti očkování. Moderna plánuje, že se do testů zapojí celkem 6 750 dětí z USA a Kanady.

Testy se uskuteční v nejméně osmi amerických státech včetně Kalifornie, Texasu, Arizony a Jižní Karolíny, uvedla americká stanice NPR s odvoláním na vyjádření firmy.

Polovina dětí dostane v rámci druhé a třetí fáze klinických testů očkovací látku mRNA-1273, polovina fyziologický roztok. Dávky se budou podávat v odstupu 28 dní. Děti dostanou dávky od 25 mikrogramů do 100 mikrogramů, což je stejné rozmezí, jaké je schválené při očkování dospělých. Studie se koná v koordinaci s americkým Národním ústavem pro alergie a infekční nemoci (NIAD) a Úřadem pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA).

„Jsme potěšeni, že začala druhá a třetí fáze testů mRNA-1273 u zdravých dětí v USA a Kanadě a děkujeme NIAD a BARDA ze jejich spolupráci,” uvedl ředitel Moderny Stéphane Bancel. „Tato pediatrická studie nám pomůže stanovit potenciální bezpečnost naší vakcíny proti covidu-19 u této důležité skupiny mladé populace,” dodal.

Při monitorování vedlejších účinků očkování budou lékaři po podání každé dávky provádět dvě telemedicínské kontroly. Pak se budou provádět každoměsíční kontroly. Rodiče také budou muset vést v chytrém telefonu záznamy o stavu dítěte.

Zkoumají se i účinky u teenagerů

Moderna zatím nezveřejnila další informace o testování mladých lidí mezi 12. a 18. rokem. Zástupci firmy pouze sdělili stanici NPR, že už se na takovéto studii pracuje, a už pro ni získali 3000 účastníků.

Na teenagerech ve věku 12 až 15 let také testuje svou vakcínu Pfizer. Do studie je zapojeno 2 259 sob. Pfizer chce výsledky zveřejnit v první polovině letošního roku, uvedla ředitelka tiskového odboru firmy Jerica Pittsová. Dodala však, že Pfizer nezahájil separátní pediatrickou studii své vakcíny u dětí mladších 12 let.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button