Koronavirus

V řádu týdnů pustíme děti do školy. Je to riziko, ale musíme ho podstoupit, řekl Babiš

Školy by se měly otevřít v řádu týdnů, ve svém pravidelném pořadu Čau lidi to v neděli prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Školy se podle něj musí otevřít bez ohledu na systém PES nebo počty hospitalizovaných.

„Teď jde o naše děti, zkusme znovu být zodpovědní a domluvit se, že v nějakém čase, v řádu týdnů, za určitých podmínek pustíme postupně naše děti do škol. Je to samozřejmě velké riziko, ale musíme to podstoupit, protože škody, které pandemie zanechává na našich dětech, jsou obrovské,“ uvedl v nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš.

Podle premiéra se bude muset k otevření přistoupit i přesto, že je špatná epidemiologická situace. „Musíme si jasně říct, jak budeme postupovat ohledně testování ve školách. I PCR testy bychom měli hradit. Jde hlavně o děti, aby se vrátily do škol a mohly znovu sportovat, a to bez ohledu na PSA nebo na počty hospitalizovaných,“ pokračoval premiér.

Vláda o otevření škol bude rozhodovat už v pondělí na svém pravidelném zasedání.

Premiér lidi také znovu vyzval k tomu, aby dodržovali opatření, a zároveň na ně apeloval, ať nákazu nepodceňují a už při prvních příznacích kontaktují lékaře. „Přemýšlejte o tom, jestli musíme opatření porušovat. Vir se mění. Už to není tak jako na jaře, že to byla chřipka, že se to vyleželo. Dnes už chřipka ani neexistuje, už je jenom COVID-19. Pokud máte příznaky nebo teplotu, vyhledejte hned lékaře, protože pokud si řeknete, že to vyležíte, tak to nevyležíte. Většinou to potom končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče,“ dodal premiér.

Školy uzavřené od března 2020

Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy se kvůli koronaviru poprvé zavřely vloni 11. března. O dva měsíce později, 11. května, se do škol mohli vrátit studenti závěrečných ročníků. Žáci prvního stupně základních škol se postupně začali vracet do lavic po dvouapůlměsíční pauze 25. května.

Do konce školního roku na konci června byla docházka dobrovolná. Školy se otevřely opět v září, ale jen některé. Řada učitelů a tříd musela kvůli covidu do karantény. Během října na základních školách fungovala střídavá výuka, 14. října se ale opět definitivně uzavřely všechny školy.

Postupné otevírání začalo po měsíci. 18. listopadu se do lavic vrátili žáci prvních a druhých tříd základních škol, 30. listopadu mohli zpět zbylí žáci prvního stupně ZŠ a děti z devátých tříd. Pro zbytek druhého stupně a studenty víceletých gymnázií začala opět střídavá prezenční a distanční výuka. Školy znova zavřely 21. prosince, kdy ministerstvo školství vyhlásilo mimořádné prázdniny. Po novém roce se do lavic mohli vrátit jen prvňáci a druháci.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button