Koronavirus

V Písku proti vládě protestovalo pět desítek lidí. Přijel i poslanec Volný

Zhruba padesát lidí se zúčastnilo dnešní demonstrace na Velkém náměstí v Písku. Protestovali proti vládním nařízením, která podle organizátorů z iniciativy My společně omezují svobodu. Na akci vystoupilo několik hostů včetně nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který vyzval k občanské neposlušnosti. Demonstrace se obešla bez většího zásahu přítomných policistů.

Lidé na Velké náměstí v Písku začali přicházet po jedné hodině odpoledne. Začátek demonstrace byl naplánován na půl druhou, poté byl ale o 30 minut posunut. Všechny vstupy na náměstí hlídala policie. „Bylo kontrolováno, jestli lidé, kteří přijíždějí a přicházejí na náměstí splňují platné podmínky. Otočit jsme museli zhruba desítku vozů, protože tyto osoby nebyly schopny prokázat, že překračují hranice okresu tak, jak aktuální opatření vyžadují,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Přímo na náměstí se nedostalo několik desítek lidí, kteří zůstali za páskami. Mezi nimi byla například i známá aktivistka Jana Peterková.

My jsme mlčící většina a je třeba, abychom mlčet přestali

Organizátoři hned v úvodu akce vyzvali všechny přítomné, ale dodržovali nařízené rozestupy, maximální počet lidí ve skupince a měli nasazené roušky, respirátory nebo jiné ochranné prostředky. I přesto se ale našlo několik lidí, kteří ústa a nos zakrytá neměli.

Na připraveném pódiu vystoupilo několik hostů, jedním z hlavních byl i nezařazený poslanec Lubomír Volný (dříve SPD). Volný se v proslovu několikrát obracel k přítomným policistům Podle něj dnes policisté dostali špatný rozkaz, který nechtějí plnit, ale musí.

„My jsme mlčící většina a je třeba, abychom mlčet přestali. Nechceme si nechat ukrást čistý vzduch, nechceme si nechat ukrást ty naše hospody, chceme o to bojovat. Ale budeme bojovat mírově a politicky a vyhrajeme ve volbách,“ řekl ve své řeči Volný.

Během svého vystoupení také vyzval přítomné demonstranty, aby například přistoupili k policejnímu vozu, salutovali a vykřikovali „Svobodu“. Poté odešel k jedné z přístupových cest na náměstí, kde byla nastoupena pořádková jednotka, a dožadoval se vpuštění lidí, kteří se na demonstraci nedostali. Během toho došlo k menší potyčce mezi ním a jedním z policistů. Jinak se ale celá akce obešla bez policejního zásahu.

Vyzývám k občanské neposlušnosti

Volný se později s několika účastníky akce přesunul do jiné části města, kde pokračoval v proslovu. Na dotaz novinářů, zda je podle něj vhodné, se za aktuálně platných vládních opatření účastnit demonstrace odpověděl: „Je to ta nejlepší věc, kterou můžeme udělat. Když nebudeme respektovat nařízení vrahů a lidí, kteří zlikvidovali tuto zemi a téměř ji srazili na kolena. Vyzývám lidi k občanské neposlušnosti,“ řekl.

Právě kvůli přesunu akce mimo náměstí je možné, že bude policie vyšetřovat, zda se svolavatel akce nedopustil přestupku. „Akce se přesunula na další část města, která nebyla ve shromáždění oznámena,“ uvedl policejní mluvčí Matzner.

Po zhruba hodině a půl byla celá akce rozpuštěna a zbylí účastníci z náměstí odešli. Iniciativa My společně svolala další demonstraci na neděli do Prahy.

Zdroj: Budejicka.drbna.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button