Koronavirus

V Česku zemře každých sedm minut jeden člověk kvůli koronaviru! Umírají i mladí

Nejtvrdší lockdown v historii Česka má trvat ještě osm dní. Od začátku pandemie už u nás zemřelo přes 23 tisíc lidí. Téměř polovina z nich jen od začátku letošního roku. Podle lékařů stále častěji na covid-19 umírají i mladí lidé. A důvodem jsou mutace, které se šíří rychleji a jsou nebezpečnější. Odborníci proto vyzývají k rychlému proočkovaní mladších ročníků.

V Česku zemře kvůli koronaviru jeden člověk každých sedm minut. Denně to je v průměru 200 lidí. Za poslední týden přišlo o život přes 1300 pacientů.

„Vyšla studie, že ta britská varianta nejenom že je nakažlivější, ale má i vyšší smrtnost a to přibližně o šedesát procent,“ uvedl ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský.

„Nová varianta mění v uvozovkách pravidla hry a je potřeba dávat pozor i na mladší dospělé a děti,“ myslí si epidemiolog Rastislav Maďar.

Změnu strategie viru potvrzují i data z ministerstva zdravotnictví. Oproti loňskému roku, kdy na Covid-19 umírali hlavně starší lidé, teď o život přichází čím dál více mladých.

„Když už tu máte ročník 1975 a potřebuje tu ventilaci a nedopadne to dobře, tak to nedělá dobře nikomu z nás,“ svěřila se zdravotní sestra Martina.

Od začátku pandemie v Česku zemřelo přes 23 tisíc lidí. Téměř polovina z nich během letošního roku. Letos tak v průměru každý měsíc umírá na covid čtyřikrát více lidí než v loňském roce.

„Máme téměř 2000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, taková situace tady nikdy nebyla,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„My jsme tento týden byli skutečně na hraně a museli jsme honem navyšovat počet lůžek pro covid pacienty,“ popsal ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

Právě lůžka na jednotkách intenzivní péče obsazují spíše mladší ročníky. Nemocnice proto už několik týdnů bojují s kapacitami. Aktuálně je v Česku na jednotkách intenzivní péče pouze kolem 120 volných lůžek pro koronavirové pacienty.

Zdroj: tn.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button