Koronavirus

„Užij si motýle, Andreji.“ Lidé se baví posíláním haléřů na účet ANO, změnil se v chat

Děje se to během skoro každých voleb a výjimkou nejsou ani nastávající sněmovní. Vždy, když lidé chtějí vyjádřit nespokojenost s jistým kandidátem, začnou posílat haléře na jeho transparentní účet, doplněné o peprná vyjádření. Nejnovější obětí této kratochvíle je hnutí ANO, lidé zaplnili jeho účet nespokojenými vzkazy adresovanými premiérovi Andreji Babišovi. Společně diskutují, co jim na současném předsedovi vlády vadí.

Hnutí ANO se podobně jako ostatní strany snaží dávat najevo, že má transparentní financování. Vlastní za tímto účelem transparentní účet u Komerční banky, na kterém jsou vidět veškeré peněžní pohyby. Kdo je příznivcem hnutí, může na účet veřejně přispět.

Tento způsob ale využívají i odpůrci. Na účet posílají pouhé haléře či koruny, jen aby získali možnost připojit k příspěvku vzkaz, často velmi kritický. Za posledních 24 hodin jsou takových zpráv na účtu desítky, lidé se jimi znatelně baví, dokonce mezi sebou vzájemně komunikují.

„Tímto se omlouvám, že jsem si nekoupil chléb na kaviárové toasty od Penamu,“ píše například Tomáš P., jenž přispěl jednu korunu. „Pro Alenu na kadeřníka,“ uvádí ke svému daru v hodnotě také jedné koruny Přemysl B. Myslí tím ministryni financí Alenou Schillerovou (za ANO), která za poslední rok několikrát změnila účes.

Jiné zprávy jsou přímo adresované Babišovi. „Nejhorší premiér, nejhorší manažer, nejhorší řečník. V soukromém sektoru by nepřežil zkušební lhůtu,“ nechala se slyšet Vendula S. Přispěla jeden haléř. „Užij si motýle, Andreji. Ale na Slovensku. ČR už jsi rozkradl a rozvrátil dost,“ vzkazuje Dan K., rovněž u haléřového daru.

Už škodit moc nelze
Podobným způsobem vyjadřují lidé nespokojenost s politiky či celými stranami dlouhodobě. V podobné diskusní fórum se během posledních prezidentských voleb změnil i účet Miloše Zemana, řada lidí mu posílala podobné vzkazy a příspěvky v hodnotě haléřů. Svou zkušenost má i dřívější prezidentský kandidát Jan Fischer.

Celý nápad spočívá v tom, že lidé drobnými příspěvky příjemci uškodí, jelikož si banky za zpracování plateb účtují drobný poplatek v řádu korun. Nicméně řada finančních institucí již toto pravidlo zrušila.

Zdroj: blesk.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button