Koronavirus

Určitě nebudeme rozvolňovat, opáčil Babiš, co bude po třech týdnech lockdownu

Premiér Andrej Babiš čelí při interpelacích otázkám poslanců. „Žádám o jasný plán opatření po třítýdenním lockdownu. Lidé se zkrátka ptají, co bude,“ řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Snažíme se shánět vakcíny různě po světě,“ odvětil Richterové předseda vlády. Na totéž se premiéra zeptal i další z Pirátů Martin Jiránek.

Připravují se podle něj velkokapacitní očkovací centra. Například Praze v hale O2 universum by mohlo být naočkováno 7 až 10 tisíc lidí denně. Kromě toho vláda shání léky jako Bamlanivimab nebo Regenenor, naposledy Ivermectin.

„Ta otázka, na co se mají lidi připravit, nebyla vůbec zodpovězena,“ řekla Richterová. „Co máme my všichni čeka?“ zopakovala dotaz první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

„Nejsem schopen vám odpovědět. Podle toho, jak se to vyvine, budeme reagovat,“ odvětil předseda vlády na opakovaný dotaz.

„Co konkrétně budete dělat?“ zopakoval otázku Richterové její stranický kolega Martin Jiránek. „Prosím, nemusíte odpovídat, že situace není dobrá a že vir není nepředvídatelný. Ať se mohou lidé připravit,“ řekl Jiránek.

„Pokud Piráti přesně vědí, co se stane, tak nám to napište. Určitě nebudeme rozvolňovat,“ zdůraznil předseda vlády.

Od pondělí v Česku platí zákaz překračovat hranice okresů. Pro cesty do zaměstnání mimo okres je potřeba potvrzení zaměstnavatele. Vláda uzavřela školy, i mateřské, a zredukovala počet otevřených obvodů.

Exministr Petr Bendla ohlásil interpelaci na odmítnutí vakcíny AstraZeneca, nezařazený poslanec Marian Bojko na lék Bamlanivimab a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na ruskou vakcínu Sputnik V a na čínskou vakcínu Sinopharm.

Černý trh s vakcínami nechce Česko podporovat

Premiér Andrej Babiš se už ve středu po jednání vlády ohradil proti tomu, že Česká republika odmítla nakoupit vakcínu AstraZeneca od Spojených arabských emirátů. „Pokud tu nabídku podepsala Natalya Muzaleva, tak to skutečně není arabské jméno,“ řekl Babiš. „A pokud ta nabídka byla za 22 dolarů a my nakupujeme za 2,50, tak to fakt nemůžu brát seriózně,“ zdůraznil předseda vlády.

Prezident Miloš Zeman se kvůli vakcíně Sputnik V obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina. Babiš sdělil iDNES.cz, že se Česká republika pokusí získat pro české občany Sputnik V, pokud se ukáže, že je vakcína účinná a bezpečná. „Podle mých informací o Sputnik V požádalo 65 zemí, z toho šest zemí Evropské unie. O tuto vakcínu je tedy velký zájem a výrobní kapacity nejsou zatím tak velké,“ uvedl Babiš.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button