Koronavirus

Úřad řeší už přes tisíc případů nežádoucích účinků vakcín proti covidu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek zveřejnil aktualizovaný přehled případů, u nichž prověřuje nežádoucí účinky po aplikaci vakcín proti covidu-19. Hlášení úřad přijal už více než 1100, počet úmrtí, která mohou s očkováním souviset, zůstává na čísle osm.

Celkem k tomuto úterý lékový ústav přijal 1119 hlášení, u nichž je podezření na nežádoucí vedlejší účinky po podání některé z vakcín proti covidu-19. „Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti,“ upozorňuje SÚKL.

Nejčastěji lidé hlásí celkové tělesné příznaky a reakce v místě vpichu – třeba horečku, zimnici, slabost, malátnost, pocity horka či naopak chladu. Takových reakcí úřad eviduje 608.

Následují neurologické symptomy s 304 výskyty. Mezi ně patří mimo jiné bolesti hlavy, závratě, mravenčení, mdloby nebo migréna. Na pomyslné bronzové pozici jsou příznaky ovlivňují svaly, klouby nebo kosti – třeba různé bolesti nebo slabosti. Ty nahlásilo 273 lidí.

Součet různých reakcí je vyšší než počet hlášených případů. Důvod je jednoduchý, u některých pacientů se projeví více nežádoucích účinků naráz. Na stejné hodnotě (8) zůstává počet úmrtí, která mohou souviset s aplikací vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: Tn.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button