Koronavirus

Termíny testů na covid mizí po celém Česku

Se zahájením povinného testování na koronavirus ve firmách se po celém Česku začínají rychle plnit i termíny antigenního testování pro veřejnost. Zaměstnance tam posílají zejména menší firmy. Někde si zájemci počkají až do května.

Kvůli povinnému testování ve firmách došlo nyní po celé republice k nárůstu zájmu o antigenní testování v nemocnicích či zdravotních střediscích. Lhůty se prodloužily v jednotlivých regionech různě. Někde o týden, jinde si zájemci o antigenní test musí počkat i měsíc a víc.

Zdravotnická střediska si zvýšený zájem zdůvodňují tím, že se k nim chodí testovat lidé, kteří potřebují potvrzení o testu pro zaměstnavatele.

Třeba Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, kde se nachází velká průmyslová zóna okolo továrny Škoda Auto, v pondělí dopoledne nabízela první volné termíny až na začátek dubna.„Využily toho především menší firmy a poslaly k nám své zaměstnance. Nepoznáme však, kdo je z jaké firmy, protože lidé se k testování hlásí každý sám za sebe,“ říká mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Mladoboleslavská nemocnice má denní testovací kapacitu pro zhruba 200 zájemců. Navýšit ji už podle Kopalové nemůže.

Obsazené termíny mají i odběrová místa v Libereckém kraji. Až do konce dubna jsou už zarezervované termíny třeba v Liberci, Turnově čí Frýdlantu. Řešit to dnes bude i krizový štáb Libereckého kraje. „Navyšovat testovací kapacitu v nemocnicích v tuto chvílí nemůžeme, protože očekáváme zvýšený přísun lidí objednaných na PCR testy. Volné termíny na antigenní testování sice ještě jsou, ale je potřeba za nimi cestovat. Každopádně ale bude nutné, aby si firmy a další instituce zařídily povinné testování pro své zaměstnance u sebe,“ vyzývá hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Za volnými termíny je sice potřeba cestovat do jiných měst či krajů, ale i v nich si zájemce počká na antigenní testování déle než tomu bylo v minulosti. Třeba ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové bylo ještě před týdnem možné sehnat termín antigenního testování na týž nebo druhý den.

„Zájem veřejnosti o testy vzrostl a čekací lhůty se prodloužily. Dnes jsou volné termíny až na víkend či příští týden,“ říká mluvčí zařízení Jakub Sochor. Hradecká fakultní nemocnice má podle něj kapacitu na zhrba 500 antigenních testů denně.

Hejtman Půta dává takový nárůst očkování za vinu nešťastnému vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). „Jedna z věcí, která fungovala, dostala ránu pod pás minulý čtvrtek, kdy pan vicepremiér Havlíček vyzval v přímém přenosu lidi a firmy, aby svou novou povinnost antigenního testování klidně vyřešili tím, že se přihlásí na test ve volně dostupných testovacích místech. A výsledek se brzy dostavil,“ uvedl.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button