Koronavirus

Švýcaři neschválili vakcínu od AstraZenecy. Chybí jim důkazy, že je opravdu bezpečná

Švýcarské úřady rozhodly, že vakcínu proti covidu od firmy AstraZeneca pro očkování v zemi neschválí. Stalo se tak poté, co jí Švédsko, Francie nebo Německo nedoporučily očkovat seniory. Podle švýcarského regulátora neexistuje dostatek důkazů o bezpečnosti či účinnosti vakcíny. První dávky od švédsko-britského farmaceutického gigantu by měly přitom už v pondělí dorazit také do Česka.

„Pro získání více informací o bezpečnosti, účinnosti a kvalitě jsou zapotřebí další údaje z nových studií. Současné informace nestačí k povolení registrace vakcíny od firmy AstraZeneca,“ uvedl švýcarský regulační úřad v prohlášení, které citoval web Daily Mail.

Švýcaři prozatím schválili vakcíny od amerických společností Pfizer a BioNTech a Moderna. Od Evropské unie dostala očkovací látka od firmy AstraZeneca zelenou pro použití u lidí starších 18 let, zároveň ale Evropská léková agentura (EMA) uvedla, že chybí dostatek dat o její účinnosti u seniorů nad 65 let.

Jde tak o další zemi, která má s látkou od švédsko-britské firmy problém. „Neexistuje dostatek důkazů, aby se prokázalo, že vakcína funguje bezproblémově u starších lidí,“ dodal švédský úřad v prohlášení.

Britský premiér Boris Johnson ale tvrdí, že vakcína, na níž spolupracovali vědci z Oxfordu, funguje dobře u všech věkových skupin. Podle něj je účinnost na hranici 80 procent. Francouzský prezident Emmanuel Macron naopak prohlásil, že zejména u seniorů imunitu proti covidu nevytváří. Spory přicházejí navíc ve chvíli, kdy dodávky od AstraZenecy do Evropské unie začínají váznout.

Česko žádné omezení neplánuje
Úřady ve Švýcarsku ale dodávají, že pravděpodobně budou stačit pozitivní výsledky ze třetí fáze testování vakcíny v Severní a Jižní Americe. Poté by mohlo dojít k rychlému schválení vakcíny. Švýcaři se už prý dohodli na pěti milionech dávek ze Švédska a objednali si také vakcínu od německé společnosti Curevac, jejíž produkt je v závěrečné fázi testování.

Země s osmi a půl miliony obyvatel také navýšila objednávky od Moderny a Pfizeru na celkový počet dávek na 13,5 milionu.

Do Česka by vakcína proti covidu od AstraZenecy měla dorazit 8. února. Mělo by se jednat o více než 80 tisíc dávek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že očkovat se s ní mohou i senioři. „AstraZeneca je zaregistrována pro dospělé bez horního věkového omezení a my postupujeme stejně. Některé země zavedly omezení pro důchodce, ale ze studií nevyplývá, že by se vakcína nemohla použít pro lidi nad určitý věk,“ podotknul.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button