Švédsko se bojí třetí vlny. Některá opatření zpřísní, bary a restaurace ale jedou dál
Ve Švédsku zemřelo od počátku epidemie s covidem již více než 12 000 lidí. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Nákaza koronavirem se v zemi, která má 10,2 milionu obyvatel, prokázala u více než 580 000 lidí. Hlavní epidemiolog Anders Tegnell varoval před třetí vlnou.
Za posledních 24 hodin Švédsko zaznamenalo 3 758 potvrzených případů infekce koronavirem a 89 úmrtí po nákaze. V Česku, které má zhruba o půl milionu obyvatel víc než Švédsko, se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem zemřelo 16 826 nakažených.
Švédsko se loni rozhodlo bojovat s šířením koronaviru jiným způsobem než většina zemí světa. Vláda se snažila dlouho situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů, vydávala doporučení a spoléhala především na zodpovědnost občanů.
V poslední době ale kabinet premiéra Stefana Löfvena opatření postupně zpřísňuje. Od soboty bude například země od přijíždějících cizinců požadovat negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Veřejných akcí se pak může zúčastnit nejvíce osm lidí. Služby, jako jsou restaurace, bary nebo fitness centra, nicméně stále zůstávají v provozu, byť se na ně vztahují různá omezení. Mezi ně patří například zákaz nalévání alkoholu po 20. hodině.
Odborníci se nyní obávají především šíření nových mutací koronaviru. „Pokud nebudeme obezřetní, existuje velké riziko, že přijde třetí vlna,“ uvedl ve čtvrtek hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Opatření proti šíření koronaviru je proto podle něj nyní třeba zachovat.
Švédi chystají očkovací pas
Ve Švédsku se stejně jako v řadě dalších zemí EU včetně Česka začalo proti covidu očkovat 27. prosince. Ve čtvrtek vláda oznámila, že do léta vytvoří on-line vakcinační pas. Předpokládá přitom, že se na jeho podobě podaří nalézt mezinárodní shoda.
„Až Švédsko a země kolem nás začnou zase otevírat své společnosti, vakcinační osvědčení budou pravděpodobně třeba pro cestování a možná i pro účast na dalších aktivitách,“ řekl ve čtvrtek ministr pro digitalizaci Anders Ygeman. Například Dánsko chce mít podle agentury Reuters první verzi vakcinačního pasu již na konci února.
Zdroj: Prima CNN, čtk