Koronavirus

Sociálně slabší lidé by mohli dostat respirátory a roušky zdarma, prohlásil Babiš

Lidé, kteří nemají peníze na respirátory a chirurgické roušky, by je mohli dostat od státu zdarma. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Prohlásil také, že vir se zásadně změnil a v nemocnicích leží i mladší ročníky. Na to upozorňuje i řada lékařů.

Na otázku, jestli by stát mohl pomoct sociálně slabším lidem sehnat respirátory, Babiš odpověděl, že ano. „I co se týká škol, uvolnili bychom roušky, aby je starostové mohli rozdat. Z voleb nám zbylo 3,5 milionu roušek, to by se určitě mohlo zrealizovat,“ uvedl premiér.

Povinnost nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95 bude platit od úterý v obchodech, MHD, nemocnicích či na úřadech a v lékárnách. Pokud lidé nemají respirátor, mohou použít dvě chirurgické roušky.

To, aby stát dával respirátory zdarma, navrhovala před několika dny opozice. „Respirátory má zaplatit vláda. Toto je to, co pomůže občanům, aby se chránili,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Respirátory by podle něj měly být k dispozici u vchodů do obchodů či nemocnic.

Situace ohledně koronaviru je podle Babiše extrémně nepříznivá. Zopakoval, že na jednotkách intenzivní péče leží téměř 1 300 pacientů. „Ten vir se zásadně změnil. Neohrožuje jen starší ročníky. V Thomayerově nemocnici máme 27letou dámu. V nemocnicích končí lidé všech věkových kategorií,“ varoval premiér.

Požádal, aby opatření nebral nikdo na lehkou váhu. Podle něj je velmi těžké predikovat vývoj situace. „Chci požádat lidi, aby to nebrali na lehkou váhu. Připravovali jsme se na návrat dětí i na otevření vleků. Zkrátka se ale počet nakažených a hospitalizovaných pohnul úplně jiným směrem,“ řekl premiér.

Návrat dětí do škol je podle Babiše prioritou. Zda se ale děti budou moci vrátit do lavic 1. března, jak vláda dříve slibovala, říct nedokáže. Bude záležet na aktuálním vývoji.

Smejkal jako nová tvář?

Dodal, že chápe lidi, že už je opatření štvou. Jestli bude vláda nařízení zpřísňovat, Babiš neřekl. Podle něj chce spíš kabinet apelovat na lidi, aby byli opatrní. „Je to o nějaké celospolečenské dohodě,“ míní premiér.

Pomoci by podle něj mohlo samotestování. „Chtěli bychom motivovat firmy, aby se lidé testovali,“ nastínil Babiš. V jednání jsou podle něj testy od 30 firem.

Babiš také řekl, že vláda by potřebovala novou tvář, která by epidemii komunikovala směrem k veřejnosti. Premiér zmínil jméno epidemiologa z IKEM Petra Smejkala. Ten ale redakci CNN Prima NEWS řekl, že takovou věc slyší poprvé.

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button