Koronavirus

Sněmovna odmítla prodloužení nouzového stavu, bude nový

Poslanecká sněmovna v pátek nevyhověla žádosti menšinové vlády ANO a ČSSD prodloužit nouzový stav o dalších 30 dnů. Nyní platí do 27. února. Podle opozice je aktuálně vyhlášený nouzový stav ústavně pochybný. Kabinet tak bude muset vyhlásit nový nouzový stav, jak premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval.

„Prodlužovat nouzový stav, na který jsou již podané ústavní žaloby, není legislativně čisté. Snažili jsme se o tom vládu přesvědčit. Situace v České republice se navíc objektivně změnila, vyhlásit se má takový nouzový stav, který bude odpovídat aktuální situaci,” sdělil například šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Podobné stanovisko pak měly i další opoziční strany, a to včetně komunistů, kteří Babišovu vládu tolerují. „Budeme proti prodloužení nouzového stavu, podle nás nebyl v souladu s ústavním pořádkem,“ prohlásila před hlasováním například komunistka Miloslava Vostrá.

Kabinet tak nyní zřejmě vyhlásí nový nouzový stav. Ve Sněmovně to již avizoval premiér Babiš. „Pokud to hlasování nedopadne, tak ihned po hlasování svolám vládu a nouzový stav vyhlásíme. Protože ho zkrátka potřebujeme,” řekl v dolní komoře premiér.

Původně měl totiž nouzový stav, který měl skončit 27. února, nahradit pandemický zákon. Podle vlády ale není dostatečný, a nemohla by tak být vyhlášena další opatření, která kabinet plánuje. Ve hře je například omezení cestování mezi okresy či uzavření škol a školek.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button