Koronavirus

Rozvolňování po Velikonocích je nesmysl. Bude to mít hrozné důsledky, tvrdí odborníci

S mírně se lepšící epidemiologickou situací se na české politické scéně začíná stále častěji mluvit o rozvolňování protipandemických opatření. Vláda se příští týden podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) chystá představit plán, jak se bude Česko otevírat. Premiér Andrej Babiš (ANO) jako možný termín zmiňoval konec Velikonoc. Odborníci však před takovým rozvolňováním při stále vysokých číslech nově nakažených varují.

„Samozřejmě že rozvolňovat jde třeba okamžitě, ale bude to mít hrozné důsledky. Kdo bude chtít rozvolňovat, musí si to vzít na svědomí. Do Velikonoc nám zbývá několik týdnů. Nevěřím, že do té doby čísla ukazující celkový počet případů a hlavně počty těžkých případů poklesnou pod nějakou únosnou úroveň,“ sdělil CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší.

Aby bylo možné uvažovat o rozvolnění, muselo by dnes podle něj být desetkrát méně případů. „Pokud to klesne na polovinu současných čísel a někdo bude chtít rozvolňovat, myslím si, že je to úplný nesmysl. Nevím, jaký cíl má ministerstvo, ale takový rozumný cíl, aby se mohlo začít nějakým způsobem rozvolňovat, je 1 000 nových případů denně,“ řekl.

Varoval zároveň před manipulací s čísly. „Když nebudeme testovat, samozřejmě nebudeme mít vysoký počet případů. Nebo když budeme testovat antigenními testy, které jsou méně citlivé než PCR testy, taky budeme mít okamžitě nižší počet případů. Takhle se to dá samozřejmě ošvindlovat. Ani bych se nedivil, kdyby ministerstvo něco takového udělalo, protože vláda už opakovaně něco takového dělala,“ poznamenal imunolog.

Ostatní státy by si nařídily lockdown
Podobně hovořil také evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Po Velikonocích rozhodně rozvolňovat nelze. Vždyť i v lepší situaci, než jsme my, ostatní státy začínají utahovat. My bychom chtěli rozvolňovat? To je prostě absurdní, když máme jedenáctkrát horší situaci než v Německu, pokud se nepletu. Kdyby se v situaci, v jaké my budeme po Velikonocích, ocitnul jakýkoliv evropský stát, nařídí si lockdown,“ řekl CNN Prima NEWS.

Lepšící se situace podle něj souvisí také s nízkým počtem provedených PCR testů. „Muselo by být pod tisíc nakažených, ale nesmělo by se dělat 20 tisíc PCR testů denně, jak to teď kleslo. Musel by se dělat potřebný počet PCR testů, kolem 40 tisíc, jak se dělávalo, když bylo zle,“ dodal.

Zdroj: Prima CNN

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button