Koronavirus

Rozvolnění budou do Velikonoc jen drobná, řekl Hamáček. PES opět dozná změn

Ačkoli denní přírůstek nakažených pomalu klesá, české nemocnice i nadále čelí silnému tlaku. V pondělí bylo v souvislosti s koronavirem hospitalizováno 9401 osob, což je rekordní počet. O aktuální situaci tak ve středu znovu jednal Ústřední krizový štáb, jehož závěry následně na tiskové konferenci přiblížil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na úvod tiskové konference poděkoval občanům za to, jak přistupují k přísným opatřením. „Drtivá většina opatření dodržuje. I díky tomu – sice pomalu – počet nakažených klesá,“ uvedl.

Za úspěšné označil Hamáček plošné testování, které podle něj mělo vliv na otočení křivky. „Testování odhalilo přibližně 15 tisíc těch, kteří by normálně chodili po pracovištích a nemoc šířili. Vidíme i tam, kam jsme předtím neviděli,“ zdůraznil.

Vláda si podle ministra vnitra představovala rychlejší pokles počtu nově nakažených, vývoj křivky se však podařilo otočit. „Jeden z těch cílů, které měla opatření přinést, se podařilo splnit. Počty hospitalizovaných však zůstávají vysoké, a to i na jednotkách intenzivní péče – v tomto ohledu ještě ke zásadnímu zlomu nedošlo,“ domnívá se Hamáček.

Jen drobná rozvolnění

Ministr vnitra rovněž uvedl, že požádal ministerstvo zdravotnictví, aby vypracovalo odůvodnění toho, jak systém uzávěr brání šíření nákazy. Ve čtvrtek bude podle něj vláda uvažovat o drobném rozvolnění, nepůjde však o nic zásadního.

„Nelze čekat zásadní změny v opatřeních. Je shoda na tom, že je možné povolit pohyb v rámci okresu za účelem rekreace. Zatím ale není doporučeno měnit systém okresních uzávěr,” přiblížil Hamáček. „Pokud máme plné JIP, hlavní snahou musí být je vyprázdnit. Pokud neklesne jejich obsazenost na polovinu, není potřeba opatření měnit,“ dodal.

Šéf Ústředního krizového štábu tak znovu apeloval na veřejnost, aby dodržovala opatření. „Pokud bude dostatek vakcín, je naděje, že v horizontu dvou měsíců proočkovanost stoupne a situace se zlepší,“ nastínil.

Změny v systému PES

Hamáček rovněž oznámil, že požádal hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, aby zpracovala další modely pro vývoj epidemie.  „Chceme slyšet, jak budeme postupovat v situaci, že to půjde podle aktuálního modelu, kdy křivka bude postupně klesat,“ konstatoval. Protiepidemický systém PES tak znovu dozná změn, podrobnosti však budou známy až příští týden.

Šíření nákazy v Česku sice v posledních dnech stagnuje, nemocnice ale zůstávají pod tlakem. Za úterý odhalily české laboratoře dalších 13 934 případů covidu, tedy o 1400 méně než před týdnem. Po víkendu byl v nemocnicích rekordní počet lidí – 9401, z toho 2045 v těžkém stavu. K úterý se počet hospitalizovaných snížil na 9 006, reprodukční číslo ale mírně stouplo z 0,94 na 0,97.

Právě kvůli enormní zátěži nemocnic nechystá vláda před Velikonocemi zásadní uvolnění přísných opatření, který platí od začátku března. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) naopak hodlá požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten je prozatím vyhlášen do 28. března.

Zdroj: denik.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button