Koronavirus

Roušky, sportování dětí i omezení pohybu. Co a jak má vláda podle poslanců změnit?

Většina Poslanecké sněmovny sice prodloužila nouzový stav do 11. dubna, zákonodárci však vládu současně v několika usneseních vyzvali k úpravě některých protiepidemických opatření. Největší změnu by znamenalo zrušení povinnosti nosit roušku v zastavěné části obce, pokud je tam člověk sám.

Usnesení, které ministra zdravotnictví vyzývá ke zrušení povinných roušek na ulici v případě, že se „osoba pohybuje prokazatelně sama nebo pouze se členem společné domácnosti, tj. v dostatečně bezpečné vzdálenosti od ostatních osob“, podpořilo celkem 55 poslanců. A to nejen z řad opozice, ale i z komunistické strany, která jinak menšinovou vládu ČSSD a hnutí ANO toleruje, místy i podporuje. Pikantní je na souhlasu komunistů také fakt, že usnesení navrhl Vojtěch Munzar, tedy poslanec ODS.

Koalice Spolu, tvořena ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, rovněž prosadila výzvu ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), aby se lidé mohli volně pohybovat mezi Prahou a sousedními okresy Středočeského kraje. Požadavek poslanci zdůvodnili tím, že jde o provázané území, pokud jde o ekonomiku, služby nebo zdravotnictví.

V dalším usnesení, tentokrát navrženém Pirátskou stranou, poslanci vyzvali vládu ke zrušení omezení pohybu mezi jednotlivými okresy. Neprostupnost okresních hranic by tak měla padnout nejpozději 6. dubna, pokud vláda apel zákonodárců vyslyší.

Otevřete farmářské trhy a sport pro děti

Vláda by se také na základě sněmovního usnesení měla zabývat návratem dětí do mateřských škol a na první stupeň základních škol. Tato vzdělávací zařízení by se měla otevřít do 12. dubna. Ministr zdravotnictví přitom už na páteční ranní tiskové konferenci uvedl, že 12. duben je i jeho cílem. To ale není vše. Poslanci zároveň vládu vyzvali, aby do konce března představila komplexní plán návratu žáků do škol, jenž by zohledňoval všechny možné systémy a formy výuky.

Sněmovna rovněž Babišův kabinet vyzvala, aby umožnil konání farmářských trhů při dodržování hygienických pravidel nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Dolní komora parlamentu také požádala ministerstvo zdravotnictví o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče samoplátcům.

Vláda by také měla na návrh Pirátů nejpozději do 7. dubna objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného Evropskou unií. Do stejného data má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová zdůraznila, že vláda bere usnesení Sněmovny vážně a bude o nich jednat.

Rozvolníme, bude-li situace extrémně dobrá

Nouzový stav měl původně skončit v neděli 28. března, většina poslanců se však v pátek 26. března vyslovila pro jeho prodloužení do 11. dubna. Blatný ale řekl, že všechna nadále platící opatření se budou prozkoumávat už po Velikonocích, 6. dubna. Výjimku z nočního vycházení po 21. hodině budou mít přes Velikonoce lidé mířící na mše.

„Od začátku jsme se bavili, že omezení mezi kraji musí trvat minimálně do konce Velikonoc a nebudou trvat déle než do ukončení nouzového stavu,“ řekl po jednání Sněmovny Blatný. Ministr zdravotnictví tak nastínil, že po Velikonocích by se mohlo rozvolňovat. „Kdyby situace byla extrémně dobrá, budeme dělat vše, aby opatření byla ukončena co nejdříve, případně budou platit nejdéle do konce nouzového stavu,“ snažil se objasnit Blatný.

„Nemůžeme předčasně ukončit efektivní opatření a podlehnout falešné víře, že můžeme polevit, protože si to přejeme. Žádám vás, aby bylo možné výše uvedená opatření ještě prodloužit. Dává to naději, že vás o to už nebudu muset žádat,“ apeloval v pátek před poslanci ministr zdravotnictví.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button