Koronavirus

Roušky nebo respirátory musíte mít povinně venku i v zaměstnání

Na mimořádném jednání schválila vláda nový nouzový stav až do 28. března. Rozhodla na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného o uzavření škol a redukci počtu otevřených obchodů. iDNES.cz to potvrdil Blatný. Vláda omezila také od pondělí na tři týdny pohyb osob. „Zakážeme lidem opouštět území okresů,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Respirátory bude povinné i v práci.

Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude od pondělí potřeba potvrzení zaměstnavatele. Kvůli případným policejním kontrolám budou lidé nově psát písemné čestné prohlášení.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb.

„Občan před tím, než opustí svoje bydliště, tak na kus papíru napíše zjednodušenou formu čestného prohlášení, kdy byt opouští a kam jede, respektive kterou výjimkou využívá, a v případě kontroly to předloží policii,“ uvedl Hamáček s tím, že se vláda rozhodla přiklonit k modelu, který funguje ve Francii.

Kvůli kontrolám vláda nasadí také pět tisíc vojáků

Cesta mimo okres, ve kterém občan bydlí, bude možná kvůli zaměstnání, péči o blízkou osobu, návštěvě lékaře nebo vyřizování věcí na úřadech. Kvůli kontrolám podle Hamáčka vláda nasadí i 5 tisíc vojáků.

„Pokud chce někdo sportovat, tak tam je to omezeno na území obce,“ řekl po jednání vlády Hamáček. Lidé by podle ministra vnitra fakticky neměli moc opouštět svou vlastní obec.

Blatný potvrdil uzavření všech škol a mateřských škol a dětských skupin. Z domova se budou muset učit prvňáci i druháci, kteří dosud mohli chodit do školy. V provozu zůstanou jen školy a mateřské školy pro děti do deseti let zdravotníků a zaměstnanců Integrovaného záchranného systému.

Mezi další změny patří povinné nošení FFP2 respirátorů nebo zdravotnické obličejové masky či podobného prostředku na veřejnosti i v zaměstnání. Výjimka bude pro děti nebo pro určité rizikové provozy. V prodejnách, ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a sociálních pobytových službách bude povinné nošení respirátorů FFP2. Jen chirurgická rouška stačit nebude. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance příslušnou ochranou dýchacích cest. Zaměstnance v prodejnách a v dopravě respirátory.

Obchody s dětskou obuví i textilem vláda zavřela

Vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka na polovinu zredukovala počet otevřených obchodů.  Otevřené zůstanou potraviny, drogerie, e-shopy, trafiky, autoservisy, květinářství, servis IT či pohřebnictví. Restaurace mohou mít dál otevřená jen výdejní okénka. Naopak obchody s dětskou obuví i s textilem vláda zavřela.

Nouzový stav vláda vyhlásila, protože Sněmovna odmítla prodloužit do konce března ten, který je schválený do soboty. „Vláda nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost,“ řekl poslancům předseda vlády.  „Pokud nechceme totální kolaps nemocnic, musíme to udělat,“ uvedl Babiš ve Sněmovně.

Vládu k tomu vybídli sami poslanci. „Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu ke dni 27. února 2021 v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému je v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona,“ odhlasovali. Podpořili to i vládní poslanci.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button