Koronavirus

Prymula: Sputnik může být lepší než AstraZeneca. O úmrtnosti na něj by se vědělo

Sputnik V může být lepší vakcínou než ta od AstraZenecy, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prezidentův poradce Roman Prymula. Ruská vakcína má podle něj jiný koncept a sám doporučuje, aby se jejím použitím zabývala skupina odborníků z Karlovy Univerzity a její účinnost nezávisle posoudila.

„Koncept Sputniku je lepší než koncept AstraZenecy. To ale ještě neznamená, že vakcína je lepší jako taková, protože se hypoteticky může stát, že problém, který je teď u AstraZenecy, bude u Sputniku ještě výraznější a pak ta vakcína určitě lepší nebude,“ řekl CNN Prima NEWS Prymula.

Po očkování vakcínou od AstraZenecy se u několika lidí napříč očkujícími státy objevily vážné komplikace spojené s krevními sraženinami. V posledních dnech touto vakcínou kvůli některým podezřelým úmrtím přestalo očkovat dokonce několik evropských zemí. Nejnověji v pondělí Německo.

„Budu se muset podívat, jaká nová data jsou a proč to Němci udělali, protože ještě včera ministr tvrdil, že problém není, a dnes už je,“ reagoval Prymula jen krátce na pondělní rozhodnutí Němců, kteří tak následovali Nory, Dány či Nizozemce.

Účinnost AstraZenecy byla sotva 70 procent

Rozdíl mezi AstrouZenecou a Sputnikem je podle něj v typu viru použitém jako nosič informace pro lidský obranný systém. „AstraZeneca obsahuje jako nosič virus, který je virem zvířecím, a do toho je inkorporovaná informace o povrchovém s-proteinu a na základě něj se poté vytváří protilátky. Ukazuje se, že když se dávala vyšší dávka AstraZenecy, což bylo ve studiích, a dávala se měsíc po sobě, byla imunita mnohem krátkodobější a účinnost byla sotva na hranici 70 procent,“ vysvětloval Prymula.

„Teď se zjistilo, že když se dala dávka poloviční, alespoň jedna z nich, většinou ta první, a roztáhl se interval na tři měsíce, účinnost výrazně vzrostla a je téměř srovnatelná s Pfizerem nebo Modernou i se Sputnikem. Sputnik toto eliminoval, protože v první dávce je jiný adenovirus (nosič) než ve druhé,“ pokračoval Prymula.

„Je to velmi chytrý přístup, který doposud neznám, a nevím, že by ho někdo použil, aby se lišila první dávka od druhé,“ doplnil prezidentův poradce.

U Sputniku není vyšší frekvence úmrtí

U Sputniku podle něj zatím nejsou známé ani žádné podobné komplikace, jaké jsou dávány do souvislosti právě s AstraZenecou.

„Když se dělaly studie v Moskvě, zaznamenali jednu podobnou komplikaci, jako byla u AstraZenecy, ale jinak si myslím, že se to moc neliší. Kdyby tam byla vyšší frekvence úmrtí, svět by o tom mluvil. V dnešní době informací, když se s tím očkuje asi v 50 zemích světa, si myslím, že by to masmediálně prosáklo,“ dodal Prymula.

Celý rozhovor s Romanem Prymulou o vakcínách, jeho práci pro Miloše Zemana, o vztahu k premiéru Andreji Babišovi, o účasti na fotbalovém zápase Slavie Praha nebo o návrzích na rozvolnění si můžete poslechnout od 22:00 na CNN Prima NEWS i na webu cnn.iprima.cz.

Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS

Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Zdroj: CNN Prima NEWS

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button