Koronavirus

Prymula: Otevřené zahrádky by situaci nezhoršily. U okének stejně stojí hrozny lidí

„Otevřené zahrádky u restaurací by nezhoršily epidemiologickou situaci,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Upozornil, že restauratéři u výdejových okének prodávají téměř vše a stojí u nich spousta lidí.

„To, že by se otevřely zahrádky, nevidím jako zhoršení stávající situace. Protože když se podívám do města, do okolních barů, restauračních zařízení, tak přes okénka se vydává prakticky cokoliv. Jsou tam obrovské hrozny lidí, které jsou velmi těsně u sebe,“ řekl Roman Prymula v Novém dni CNN Prima NEWS.

Reagoval tak na situaci na Slovensku, kde se od pondělí bude moct podávat jídlo na terasách a otevřou se fitness centra. „Každá země rozvolňuje svým způsobem individuálně. Přesně se neopisují pravidla, která jsou akceptována v jedné zemi nebo ve druhé,“ podotkl bývalý ministr zdravotnictví.

Nový systém rozvolňování je lepší než PES

Nový systém rozvolňování podle něj je ale realizovatelnější než protiepidemický systém PES, podle kterého se epidemie řídila, když resort zdravotnictví vedl Jan Blatný (za ANO). „Nový model je adekvátní. Je příznivější a teoreticky realizovatelnější než systém PES, který byl nesmírně komplikovaný a byl provázaný horizontálně i vertikálně,“ okomentoval epidemiolog. Mnoho odborníků ale upozorňuje, že PES nebyl modelovaný na mutace, takže řídil jinou epidemii, než je v Česku v současné době.

U nového systému rozvolňování ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) jsou podle Prymuly poměrně jasná pravidla, která jsou v praxi proveditelná. Upozornil, že Češi musí být ale stále opatrní.

„Uvidíme, jakým způsobem se bude vyvíjet epidemiologická situace. V tuto chvíli se dá říct, že pokles je tu dlouho poměrně markantní. Na druhou stranu není úplně strmý, to znamená, že musíme být ještě opatrní. Proto si myslím, že model tak, jak je nastaven ve čtrnáctidenních intervalech, naprosto koresponduje s realitou,“ zdůraznil poradce prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj: cnn.iprima.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button