Koronavirus

Prymula: Jakýkoliv lockdown už epidemii nevyřeší

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula soudí, že současná opatření epidemii nezastaví. Cestou ven je jedině očkování. Řada lidí už prý zákazům nevěří. Nynější ministr Blatný nesouhlasí, argumentuje klesajícími čísly.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes v Rádiu Z uvedl, že jakkoliv silný lockdown už by nevedl k vyřešení současného stavu epidemie. Současný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ním ovšem nesouhlasí. Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ho slova jeho předchůdce překvapila.

„Čísla zatím ukazují drobný pokles, ale cesta, která je ještě před námi, je dlouhá. Veřejnost se přestala orientovat v tom, co nás čeká. Velká část už opatření nevěří a nedodržuje je. Už si nemyslím, že jakkoliv velký lockdown by vedl k vyřešení tohoto nebezpečí,“ řekl Prymula.

Ministr Jan Blatný s tím nesouhlasí. „Mě překvapuje, že říkáme, že opatření nemají efekt. Čím si tedy vysvětlujeme to, že došlo ke zpomalení nárůstu? Z mého pohledu opatření jsou efektivní, a to tak efektivní, jak je dodržujeme. Pokud bychom je dodržovali ještě více, byla by ještě efektivnější a mohla by trvat kratší dobu,“ ohradil se ministr vůči Prymulovým slovům.

Účinnost opatření podle něj ukazuje třeba výrazný pokles v dříve nejzasaženějších krajích – Karlovarském a Královéhradeckém, kde se situace začíná zlepšovat. „A také přesun epidemie na moravské regiony je díky opatřením pomalejší,“ dodal Blatný.

Prymula v rozhovoru uvedl jako zásadní rychlé a masivní očkování. „To je jediná cesta, jak z toho ven,“ řekl. Dodal, že Česko nyní potřebuje vakcíny hlavně rychle. Tím se vyjádřil i k diskuzím o ruské vakcíně Sputnik, která čeká na posouzení Evropskou lékovou komisí. „Pokud Sputnik nebude do tří měsíců, jeho role nebude významná. To, že registrační proces začal pozdě, je problém výrobce. Vakcína je ale technicky kvalitní,“ podotkl Prymula.

Česko dosud vyočkovalo přes milion dávek. Očkuje se hlavně vakcínami Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Zatím poslední registrovaná vakcína je od firmy Johnson & Johnson.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se v Česku mělo po Velikonocích očkovat ke 100 tisícům lidí denně. „Dochází ke zvyšování kapacity, proočkovat 100 tisíc lidí denně v průběhu dubna je realizovatelné,“ připojil se k Babišovi Blatný. Dodal, že začátkem dubna by se už mohli k očkování registrovat lidé mezi 60. a 69. rokem života.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button