Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav v neděli končí. Co nás může od pondělí čekat?

Nouzový stav v neděli končí. ANO a ČSSD ve Sněmovně nenašli dostatek poslanců pro podporu jeho prodloužení. Ve čtvrtek pro něj hlasovalo pouze 48 z nich. Co všechno by se tak mohlo od pondělí změnit?

V platnosti by zůstalo například povinné nošení roušek, které se dosud řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví, a uzavřené by zůstaly i školy a restaurace.

Některá opatření by se mohla převést pod vliv krajů – jejich šéfové si totiž mohou nezávisle na vládě vyhlásit tzv. stav nebezpečí, kterým by částečně mohli suplovat práci kabinetu a nouzový stav.

Roušky a respirátory

Povinnost nošení roušek by měla zůstat. Může ji vyhlásit pouze ministerstvo zdravotnictví bez potřeby nouzového stavu. Musí ale smysluplně doložit, že jejich nošení funguje, což podle právníků není problém.

Zákaz vycházení a omezení pohybu

Zákaz vycházení s nouzovým stavem padá, tudíž by od pondělí skončil. To samé platí i pro omezení pohybu a nařízení o cestování pouze do práce a domů.

Restaurace

Podniky by se zřejmě neotevřely. „Ty se řídí na základě zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedl ve Sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček.

„Zůstanou zavřené za předpokladu, že obstojí nařízení ministerstva zdravotnictví před případným soudním přezkumem,“ dodal Hamáček.

Znamená to tedy, že by jejich otevření řešilo ministerstvo zdravotnictví. To má podle Hamáčka dostatečné zákonné pravomoci k tomu, aby je nechalo uzavřené.

Obchody a služby

Obchody i služby by se s koncem nouzového stavu mohly otevřít. O jejich zavření by zřejmě nemohly rozhodnout ani jednotlivé kraje.

Podle advokáta Ondřeje Dostála, který už jednou stát za špatné vyhlášení opatření napadl, jsou ale restaurace, obchody i služby na stejné rovině a otevřít by se mohly všechny, pokud ministerstvo zdravotnictví nebude mít dostatečné argumenty pro uzavření.

Nasazení armády

Plošné nasazení armády jde také pouze v nouzovém stavu. Jednotky integrovaného záchranného systému se vrátí do standardního módu. Nebude možné nařizovat hasičům, aby rozváželi respirátory.

Školy

Když nebude nouzový stav, bude velmi těžké otevřít školy se systémem testování. Ty se řídí podle školského zákona.

Pracovní povinnost v nemocnicích

Pracovní povinnost by skončila. Nebude se moci ukládat a bude velký problém s nasazením armády. To si ale mohou změnit hejtmani vyhlášením stavu nebezpečí.

„Stav nebezpečí platí jen v rámci daného kraje a vyhlašuje ho hejtman. Na tato opatření nemá centrální vláda vliv,“ dodal Hamáček.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button