Koronavirus

Právník žaluje vládu za vyhlášení nouzového stavu, je podle něj protiústavní

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) vyjednala s hejtmany nový nouzový stav na 14 dní. Právníci jej však považují za protiústavní a jeden z nich kvůli tomu na kabinet podal trestní oznámení. Že jde nový nouzový stav proti Ústavě, tvrdí i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten nyní sbírá podporu mezi dalšími zákonodárci, aby podal ústavní stížnost.

O podání trestního oznámení informoval advokát Petr Němec na svém twitterovém účtu. „Podal jsem na členy vlády trestní oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Protiústavní vyhlášení nouzového stavu a na to navázaná opatření způsobují vážnou poruchu v činnosti právnických a fyzických osob podnikatelů,“ napsal Němec na sociální síti.

Němec dodává, že je tedy protiústavně omezováno podnikání. „Vláda se měla dohodnout s opozicí, proto zákon zní, jak zní, a proto trestní zákoník dává úředním osobám (i ministrům) limity,“ doplnil právník na Twitteru.

Ústavní právník: Není možné se opírat o souhlas hejtmanů

Že je vyhlášení nového nouzového stavu na žádost hejtmanů protiústavní, uvádí i ústavní právník Jan Wintr. Ten říká, že podle ústavního zákona o bezpečnosti může vláda vyhlásit nouzový stav na 30 dní a následně jej po odsouhlasení většiny poslanců prodlužovat.

Vyhlášením nového nouzového stavu hned po dosavadním, jehož prodloužení poslanci neschválili, je však podle Wintra odstranění pojistky v podobě právě Poslanecké sněmovny. „Kdyby vláda trvala na tom, že vyhlašuje nouzový stav nový, platí, že ho může vyhlásit maximálně na 30 dnů a na prodloužení nad 30 dnů potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny, čili chodit po 14 dnech do Sněmovny pro nějaký souhlas nemá žádnou oporu v ústavním zákonu o bezpečnosti,“ dodal Wintr.

Právník sice připouští, že hejtmani můžou požádat o prodloužení nouzového stavu, ale stále jde o vztah mezi vládou a poslanci. „Zákon sice říká, že pokud hejtman dojde k závěru, že nezvládá situaci řešit stavem nebezpečí, může požádat o prodloužení nouzového stavu, ale mrzí mě, že se tu podařilo některým politikům vyvolat ve veřejnosti mylný dojem, že je možné nouzový stav opírat o souhlas hejtmanů,“ řekl Wintr.

Vystrčil chystá ústavní stížnost

S názorem, že vyhlášení nového nouzového stavu je protiústavní, souhlasí i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten nejprve Babišovi a dalším ministrům zaslal dopis, kde na protiústavní chování upozorňuje. „Pilíře naší demokratické společnosti nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice se domluvit na ústavním postupu,“ uvedl šéf horní komory Parlamentu.

Vystrčil následně pro web Aktuálně.cz dodal, že sbírá podporu mezi dalšími kolegy k tomu, aby podal ústavní stížnost. K té jsou potřeba podpisy desítky senátorů.

Nový nouzový stav je v souladu s Ústavou, tvrdí Hamáček

Za novým nouzovým stavem naopak stojí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Právníci několika rezortů tvrdí, že vyhlášení nového nouzového stavu na žádost hejtmanů je v souladu s Ústavou. Situaci nelze řešit jinak. Pan předseda se může zeptat hejtmanů své vlastní strany, jak to v krajích vypadá,“ napsal Hamáček na Twitteru.

Vystrčilův krok pak kvituje například právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. „Pan předseda Senátu Miloš Vystrčil potvrzuje roli Senátu jako strážce ústavnosti a dělby moci,“ napsal na Twitteru Dostál.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button