Koronavirus

Praha má první případ indické mutace koronaviru. Dovezl ji člověk z Indie

Pražští hygienici vystopovali indickou mutaci v české metropoli, zavlekl ji člověk z Indie. Nyní se zjišťuje, zda stihl nakazit další lidi. Další případy zatím známy nejsou. Zjištění přichází pouhé dva dny poté, co vláda zakázala cestování mezi Indií a Českem.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala na území Prahy první případ onemocnění covid-19 ve verzi označované jako B.1.617, takzvané indické mutace. Případ se týká fyzické osoby z Indie,“ uvedla stanice na své webové stránce.

Stanice vede nyní detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu mutace na další lidi. Zatím další případy této mutace v Praze neeviduje.

Doporučuje nicméně veřejnosti, aby nadále dodržovala potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů.

Česká vláda zařadila Indii na seznam zemí s extrémním rizikem v úterý. Cesty do země zakázané, a to právě kvůli extrémnímu riziku šíření nových mutací koronaviru, které se v Indii šíří. Zpřísnily se i podmínky návratu do Česka.

Do České republiky se z Indie nyní mohou vracet pouze Češi a rezidenti žijící v Česku. Před odletem z Indie musejí na PCR test. Do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Budou muset absolvovat i třetí PCR test, a to mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.

Zdroj článku: idnes.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button