Koronavirus

Pozitivita testů ve firmách je malá, informoval Blatný. Testovat se bude minimálně do května.

Pozitivita testů ve firmách a podnicích je podle předběžných dat mezi jedním a dvěma procenty. Jde zhruba o stejný výsledek jako v plošném antigenním testování populace, které mohou lidé podstupovat každé tři dny. V pátek to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zachycených pozitivních případů jsou řádově stovky. Oficiálně je testování pro velké firmy povinné od 3. března, pro střední podniky od 5. března. Celkově se povinnost týká asi tří milionů pracovníků. Podniky nad 250 zaměstnanců měly povinné testování dokončit do pátku.

„Když je proveden samotest, tak jeho pozitivní nález je potřeba nahlásit buď lékaři, se kterým mám smlouvu, praktickému lékaři, nebo hygieně,“ uvedl ministr. Povinnost má podle něj zaměstnanec i zaměstnavatel. Negativní výsledky hlásí jen firmy, které chtějí žádost o příspěvek na testování. Zdravotní pojišťovně musí testy vykázat jednou měsíčně. Potom se počty testů do systémů ministerstva doplní zpětně.

Firma s otestovanými zaměstnanci zároveň nemůže přestat dodržovat opatření, například nošení roušek, zdůraznil Blatný na páteční tiskové konferenci. „Testování je snaha zabránit tomu, aby se nákaza šířila v podnicích. Předejde se tak jejich zavírání,“ dodal. Krajské hygienické stanice podle něj budou ve firmách provádět kontroly. Apeloval také na to, aby lidé s příznaky nechodili do práce, kontaktovali svého praktického lékaře a nechali se otestovat PCR testem.

Počet provedených antigenních testů se zvyšuje kontinuálně od poloviny ledna. Zatímco v půlce ledna průměrný denní počet za týden činil 23 tisíc testů, minulý týden to už bylo přes 63 tisíc. Tento týden denní počty přesahují sto tisíc. Pozitivní antigenní test u člověka s příznaky není třeba potvrzovat PCR testem, u bezpříznakového musí být odběr zopakovaný a potvrzený v laboratoři.

Zátěž na odběrová místa

V poslední době roste zátěž odběrových míst pro veřejnost, kam některé firmy posílají testovat své zaměstnance, což pak snižuje dostupnost volných termínů. Testování zaměstnanců firem nemá směřovat na odběrová místa pro veřejnost, zopakoval Blatný. Doporučuje buď samotest, nebo má firma uzavřít smlouvu s praktickým lékařem.

Povinné testování dokončily například obchodní řetězce. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) mělo pozitivní antigenní test méně než 0,5 procenta zaměstnanců. „Nejtěžší nebylo to samotné otestování antigennními testy, ale to, že jsme v některých krajích, jako byl třeba Olomoucký, velmi rychle narazili na limity konfirmačních PCR testů. Obecná testovací místa tam jsou zahlcena a zaměstnanci potom čekali třeba tři až čtyři dny než se potvrdilo, jestli jsou skutečně pozitivní nebo ne,“ řekl ČT prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. SOCR apeluje na vládu, aby problém vyřešila.

Dostupnější testy

Podle Prouzy se ale zlepšuje dostupnost testů. „Na druhou stranu cena rozhodně neklesá a v průměru obchody nakupují za 100, 110 korun, těch levnějších testů je velmi málo, takže ta šedesátikorunová úhrada (státní příspěvek na samotest – pozn. red.) rozhodně nestačí,“ podotkl. Pokud by se mělo testovat celý duben nebo do května, je podle něj nutné znovu otevřít debatu o proplácení. Malé firmy si totiž podle něj nemohou dovolit tak dlouho testování hradit. O tom, že povinné testování bude nutné nejméně do konce května, i když se bude epidemická situace zlepšovat, informoval ve čtvrtek ve sněmovně Blatný.

Se sháněním testů nemají problém například ani v Pražské energetice (PRE). Ta podle mluvčího Petra Holubce začala testovat ještě před platným vládním nařízením. „Po třech týdnech testování několika tisícovek zaměstnanců máme jen jednotky záchytů. Ke čtvrtku 11, které potvrdily následné PCR testy,“ vyčíslil.

Minimum pozitivních zatím odhalili i v dalších velkých energetických firmách. V innogy byli testováni všichni zaměstnanci, kteří v tomto týdnu přišli na pracoviště. Z více než 450 byli pozitivní dva, uvedl mluvčí společnosti Martin Chalupský. Už několik měsíců v případě potřeby průběžně testuje zaměstnance metodou PCR petrochemický holding Orlen Unipetrol. Podle mluvčího společnosti Pavla Kaidla je podíl pozitivních testů ve firmě 0,71 procenta.

V podnicích nad 250 zaměstnanců budou testy nadále závazné jednou za sedm dní. Všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku, včetně těch pracujících na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti se musejí testům podrobit. Prokázat se negativním testem musejí před vstupem do firmy i agenturní pracovníci nebo živnostníci. Testování není závazné pro lidi pracující z domova.

Střední firmy s 50 až 249 pracovníky s testováním měly začít 5. března, dokončit ho musejí do pondělí. Ve veřejném sektoru se testování oficiálně spustilo ve středu, úřady a další instituce s 50 a více zaměstnanci musejí všechny otestovat do 17. března. Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) chystá povinné testování i pro firmy s méně než 50 pracovníky. Začít by mohlo ve druhé půlce března.

Zdroj: ceska televize, foto: čtk

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button