Koronavirus

Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného

Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po demonstraci na Václavském náměstí policisty zatčen. Informaci CNN Prima NEWS potvrdil ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Volný si podle něj opakovaně odmítl nasadit roušku.

„Mám informace, že byl pan poslanec zajištěn poté, co opakovaně odmítl použít roušku,“ potvrdil CNN Prima NEWS Hamáček zatčení nezařazeného poslance, který demonstraci na Václavském náměstí organizoval.

Policie ČR zatím o zadržení Volného neinformovala. Pouze uvedla, že kvůli porušování vládních nařízení na demonstraci zatkla několik lidí.

Poslanci mají imunitu. Podle Ústavy je však lze zadržet, pokud byl dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté.

Demonstrace trvala pouhých 12 minut. Poté, co mezi demonstranty vstoupili těžkooděnci, ji Lubomír Volný z pódia ukončil.

Hloučky řádově desítek lidí se po skončení akce přesunuly na Staroměstské náměstí, kde demonstraci od 14 hodin avizovala také iniciativa Chcípl PES.

Policie stejně jako v případě Václavského náměstí střežila vstupy na místo a namátkově kontrolovala trvalé bydliště zúčastněných lidí. Někteří demonstranti zapalovi dělbuchy, došlo k několika lokálním potyčkám.

I tuto akci kvůli překročení povoleného počtu účastníků pražský magistrát po několika minutách rozpustil. Zúčastnily se jí přibližně desítky lidí, mnoho z nich nemělo nijak chráněné dýchací cesty.

Na demonstraci do Prahy se v neděli chystali i lidé z dalších krajů. Dva autobusy z Karvinska a Ostravska zastavila policie na hranici okresů a poslala je zpět. Na místě sice nikdo pokutu nedostal, nicméně policie případ postoupila ke správnímu řízení.

Lidé, kteří se i při současných opatřeních budou chtít zúčastnit veřejných shromáždění či demonstrací budou muset mít také respirátor, chirurgickou roušku nebo podobně účinný prostředek na ochranu dýchacích cest, rozhodla vláda.

„Účast na demonstraci není důvod pro opuštění okresu,“ řekl iDNES.cz ministr vnitra Jan Hamáček. Policie to nebude uznávat jako důvod.

Veřejná shromáždění jsou nyní možná maximálně v počtu 100 osob ve skupinách po 20 účastnících a vyžaduje minimálně dvoumetrové rozestupy mezi skupinami. Nově bude vláda vyžadovat „respirátor, chirurgickou roušku či obdobně účinný certifikovaný prostředek na ochranu dýchacích cest.

Od pondělní půlnoci je v celém Česku omezen pohyb. Platí zákaz cest lidí mezi okresy, vyjma dopravy do zaměstnání, k lékaři nebo na úřad. Pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres je nutné čestné prohlášení nebo formulář ministerstva s místem, časem a cílem cesty.

Zdroj: Prima CNN, idnes.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button