Koronavirus

Policisté budou od hygieniků dostávat informace o karanténách

Krajské hygienické stanice budou předávat informace o karanténách a izolacích policii. Umožňuje to dohoda ministerstva zdravotnictví s policií. Ta bude moct informace využít při namátkových kontrolách včetně například silničních. Na konkrétní podobě součinnosti při kontrolách se domluví policisté s hygieniky v jednotlivých krajích. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) sdělil serveru Novinky.cz, že s ním nikdo předávání údajů o lidech v karanténě a izolaci nekonzultoval.

Karantény bude v každém okresu kontrolovat nejméně jeden hygienik a policista. Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová upřesnila, že policisté budou mít k dispozici vždy aktuální informace. V případě porušení izolace bude postup řídit policie, protože jde o trestný čin. Porušení karantény je přestupkem.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že je budou využívat například i při silničních kontrolách, které aktuálně provádějí kvůli omezení pohybu mezi okresy. Podle Blatného může hrozba trestního stíhání přesvědčit k dodržování opatření i lidi, kteří vývoj epidemické situace „kazí většině“, která se pravidly řídí.

„Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace,“ okomentoval věc Blatný.

Dohoda podle něj umožní efektivněji čelit epidemii covidu-19. „Je důležité aktuálně platná protiepidemická opatření co nejdůsledněji dodržovat,“ zdůrazňuje ministr.

Loni na jaře byl problém s osobními údaji

Ministerstvo zdravotnictví ani policie ale dohodu o předávání informací neprojednaly s ochránci osobních údajů, píší Novinky.cz. „Žádost o konzultaci jsme neobdrželi. Nicméně veřejné úřady mají možnost se kdykoli při přípravě, aplikaci a vynucování opatření obrátit na ÚOOÚ,“ sdělil serveru mluvčí úřadu Tomáš Paták. Podle webu přitom loni na jaře výtky ÚOOÚ zabránily podobné dohodě o předávání dat o lidech v karanténě.

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Blatný minulý týden po jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Policie pak na Twitteru tvrdila, že se spuštěním kontrol čeká mimo jiné právě na vyjádření ÚOOÚ.

Policisté tehdy uvedli, že čekají na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví. Zajímali se mimo jiné o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Hamáček v pondělí řekl, že policejní prezidium na zodpovězení klíčových otázek nadále čeká.

Lidé nehlásí kontakty

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. „Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií,“ konstatovala Svrčinová.

Zaměstnanci hygien jsou podle ní velmi vytížení. „Pokud se nyní mohou spolehnout na pomoc policie i v této oblasti, o to více času mohou věnovat například trasování či posuzování chorob z povolání,“ doplnila.

Podle Svrčinové hygienici čekali, že se v březnu po zavedení finančního příspěvku pro lidi v karanténě či izolaci zvýší počty hlášených kontaktů o třicet až čtyřicet procent, to se ale nestalo. „Opravdu si neumím vysvětlit, čím to je, že lidé své kontakty nehlásí,“ poznamenala pověřená hlavní hygienička.

V současnosti je podle dat Chytré karantény hlášeno průměrně 0,84 kontaktu na jednoho pozitivně testovaného, přičemž za poslední měsíc údaj mírně klesá. Blatný upřesnil, že třiapadesát procent lidí při trasování hlásí, že žijí sami a neměli žádné kontakty. „Ve chvíli, kdy by toto trvalo, tak všechna ta uvolňování opatření, na která se tak těšíme, bychom museli dál odkládat,“ upozornil ministr.

Zdroj: Česká televize

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button