Koronavirus

Policie bude kontrolovat nedělní demonstrace. Účastnit se smí jen lidé žijící v daném okrese

Policisté budou o víkendu kontrolovat při demonstracích svolaných do některých měst v Česku dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Zaměří se mimo jiné na to, zda je účastníků protestů povolený počet, jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst.

Na webu to uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. V Praze jsou na neděli nahlášena dvě shromáždění, bezpečnostních opatření se bude účastnit několik stovek policistů.

Připomněl, že podle současných pravidel je právo na shromažďování omezeno od 4. do 21. března počtem účastníků, kterých může být maximálně sto, místem jejich bydliště a časově. Shromáždění se mohou podle usnesení vlády konat jen v době od 05:00 do 20:59 a smí se jich účastnit jen lidé, kteří mají trvalý pobyt nebo bydliště v okrese, kde se koná.

Akce může být jen venku, její účastníci musí být v maximálně dvacetičlenných skupinách, mezi kterými musí více než dvoumetrový rozestup. Všichni musí mít nasazen respirátor, obličejovou masku nebo jinou předepsanou ochranu dýchacích cest.

„Policie žádá svolavatele i účastníky shromáždění, aby shora uvedená pravidla respektovali,“ uvedl mluvčí na webu.

Na sobotu svolala iniciativa My společně demonstraci do Písku a o den později do Prahy. V hlavním městě je na nedělní odpoledne naplánovaná rovněž demonstrace za ochranu Ústavy ČR, práv a svobod, kterou pořádá iniciativa Chcípl PES. Iniciativa vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních protiepidemických opatření a snaží se propojit podniky ze všech oborů a hledat řešení situace kolem pandemie.

Mluvčí pražských policistů Jan Daněk uvedl, že bezpečnostních opatření k oběma nedělním shromážděním se bude účastnit několik stovek policistů z pořádkové, dopravní i kriminální služby a členové antikonfliktního týmu. „Na bezpečnostním opatření spolupracujeme i se strážníky městské police a komunikujeme jak se svolavateli akcí, tak i s pracovníky magistrátu hlavního města,“ uvedl.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button