Koronavirus

Po mrazácích teď Hamáček strašil 20 tisíci nově nakaženými. Naštěstí se zase hodně sekl

Po mrazácích na ulicích a Velikonocích na jednotkách intenzivní péče (JIP) teď pro změnu včera ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s odkazem na odborníky varoval, že za středu přibude až 20 tisíc nově nakažených. Netrefil se ale o čtvrtinu. Přibylo 15 088.

„Čísla, která se objevují v posledních dnech, lze označit za rekordní, a to i v počtu nově nakažených. Za včerejšek (úterý – pozn. red.) přibylo 16 600, dnes (ve středu – pozn. red.) odborníci odhadují, že by se to mohlo přiblížit dvaceti tisícům. To jsou opravdu alarmující čísla,” řekl ministr ve středu po jednání Ústředního krizového štábu.

Za středu však v České republice vzrostl počet nakažených o 15 088. V porovnání s úterým tak naopak klesl počet nově diagnostikovaných o 1668. Na dotaz Novinek, proč stresoval a avizoval 20 tisíc nakažených, zatím Hamáček nereagoval.

Hamáčkovy mrazáky a Velikonoce na JIP

Je to ale již po několikáté, kdy ministr Hamáček nastiňoval možné scénáře, které se nakonec nenaplnily. Loni na Velikonoce například řekl, že kvůli vlažnějšímu přístupu části lidí k vládním restrikcím během Velikonoc by mohlo dojít ke skokovému nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem.

„Byl bych strašně nerad, aby pak lidé na to, jak strávili Velikonoce, vzpomínali na jednotce intenzivní péče,” řekl tehdy Hamáček. Volný režim ale tehdy zásadnější změnu nepřinesl.

V říjnu pak zase varoval před mrazáky s mrtvolami na ulicích. „Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly,” řekl tehdy v rozhovoru pro Právo.

I 15 tisíc je však jedno z nejvyšších čísel od začátku epidemie. Poslední rekord je z 6. ledna, kdy přibylo 17 766 lidí s koronavirem.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button