Koronavirus

Petříček naznačil, jak to bude s letní dovolenou. Rozvolnění na Velikonoce nečeká

S plánováním letní dovolené v zahraničí by Češi měli být opatrní. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Aktuální situace s pandemií koronaviru ve světě, a především u nás, je totiž natolik vážná, že Češi v létě možná nebudou moci cestovat do ciziny, jako to šlo ještě například loni.

„Zatím bych byl s přípravou dovolené opatrný. I v Česku jsou místa, která lze navštívit a jsou krásná,“ řekl Petříček v pořadu Nový den. Cestou ven jak z krize, tak potažmo i z Česka, bude podle něj očkování. Pokud bude vakcinace dobře postupovat nejen u nás, ale i ve světě, mohla by se zmírňovat protiepidemická opatření i vůči zahraničním turistům.

Dobře by podle Petříčka mohl posloužit CovidPass, který by usnadnil cestování, minimálně v rámci Evropské unie. I na něm je však nutné zapracovat. Petříček totiž ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že je nutné zohlednit například lidi, kteří onemocnění COVID-19 prodělali, a tudíž se ještě nedočkali očkování. Stejně tak je nutné brát ohled na ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dát očkovat současnými vakcínami. „CovidPass nemá být diskriminační,“ dodal šéf české diplomacie.

Zlepšit situaci by teoreticky mohla i ruská vakcína Sputnik V. Petříček ale připomíná, že tato očkovací látka stále není zaregistrována u Evropské lékové agentury (EMA), proto není vyloučeno, že by lidé, kteří se jí nyní nechají naočkovat, mohli mít v budoucnu problémy. „Když budeme mít CovidPass, tak lze očekávat, že se budou uznávat ty vakcíny, které jsou schváleny v Evropské unii,“ vysvětlil možné úskalí Petříček s tím, že pokud by Sputnik V u EMA dostal zelenou, neměli bychom se jej bát využít.

Všechny, kdo budou chtít, naočkujeme ještě letos

Petříček v pořadu Nový den uvedl, že podobně jako jiné země v Evropě se ani Česko nechystá na Velikonoce rozvolnit opatření. Pokračovat by tak měla minimálně do začátku dubna. Po velikonočních svátcích by se však uvolnění některých restrikcí konat mohlo. „Nechci nic slibovat, ale věřím, že po Velikonocích se ta situace začne zlepšovat. Ale na Velikonoce to zatím nevidím,“ doplnil ministr zahraničí.

 

Tomáš Petříček byl hostem pořadu Nový den.

Tomáš Petříček byl hostem pořadu Nový den.
Zdroj: Profimedia.cz

 

Šéf tuzemské diplomacie zároveň zmínil nejnovější výpadek společnosti AstraZeneca, která oznámila, že do EU dodá o téměř tři čtvrtiny méně vakcín, než bylo původně ujednáno. Petříček vidí největší problém v tom, že společnost coby dodavatel nestíhá kvůli vysoké poptávce plnit své závazky.

Na druhou stranu by se však podle něj mělo jednat jen o dočasný zádrhel, protože v příštích měsících by se do Evropské unie, a tudíž i do Česka, mělo dostat dostatečné množství vakcín. „EU má objednáno tolik vakcín, že bychom letos měli být schopni proočkovat všechny, kteří to budou chtít,“ dodal Petříček.

 

 

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button