Koronavirus

Pár dní pauza, pak znovu nouzový stav? Babiš naznačil, co nás čeká

Premiér Andrej Babiš (ANO) spoléhá na to, že vládu o další nouzový stav požádají hejtmani. Už má dokonce jasnou představu o tom, k čemu vláda využije čas, než Sněmovna schválí nový nouzový stav. Tuto dobu by chtěl věnovat jednáním s opozicí.

Jak sám premiér uvedl v sobotu na sociálních sítích, jednání s hejtmany dál pokračují. Jak to bude s nouzovým stavem, je tak stále nejasné. Premiér už má ale o vývoji poměrně jasnou představu. Oznámil už dokonce, k čemu vláda využije čas, než Sněmovna kývne na další nouzový stav.

„Doufám, že všichni hejtmani požádají vládu o nouzový stav podle krizového zákona a na základě toho vláda vyhlásí nový nouzový stav. Čas do dalšího schválení Sněmovnou využijeme k jednání s opozicí a k dohodě v zájmu ochrany zdraví a životů našich občanů,“ uvedl.

Babišovo vyjádření naznačuje, že s dalším nouzovým stavem už v podstatě počítá, není ale jasné, za jakých okolností proběhne „meziobdobí“, kdy bude vláda vyjednávat s opozicí. Jednou z variant je, že Česko bude mít na pár dní pauzu od nouzového stavu.

Podle Babišova vyjádření pro televizi Nova je tu ale i šance, že by nový nouzový stav mohl platit už od pondělí. „Jednali jsme dvě a půl hodiny s hejtmany. Je tady šance, že podle zákona o krizovém řízení může hejtman požádat na základě stavu nebezpečí o nouzový stav. To je teď ve hře, jestli od pondělí bude pokračovat,“ řekl televizi Nova premiér Andrej Babiš.

Někteří ústavní právníci se ale domnívají, že ani po žádosti hejtmanů by nouzový stav neměl zákonnou oporu (více zde). „Vyhlásit ho vláda asi může, z ústavního hlediska je to ovšem dost problematické. A musí to ihned sdělit Poslanecké sněmovně a ta to může zrušit. Vláda by musela uvést, v čem jsou důvody, ale nikoli stejné, protože s tím nebyl dán souhlas,“ řekl TN.cz místopředseda legislativní rady vlády Aleš Gerloch.

Jednání vlády s hejtmany bude pokračovat v sobotu večer. Potom Babišův kabinet oznámí, co nastane v pondělí. „Já pevně doufám, že hejtmani požádají o stav nouze. Vláda potom zasedne, buď v sobotu v noci, nebo v neděli ráno, abychom jasně oznámili občanům, co se děje,“ uzavřel premiér.

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) oznámil, že hejtmani jsou připraveni společně jednat o dalším postupu při řešení epidemiologické situace v Česku a zároveň k tomutéž vyzval vládu i opozici.

„Jako hejtmani, kteří žijeme ve svých krajích, odmítáme, abychom zase za pár dní měnili pravidla podle toho, zda dojde, nebo nedojde ke shodě v parlamentu a nebo zda tento postup obstojí, nebo neobstojí před ústavním soudem,“ vysvětlil.

Bez nouzového stavu v Česku přestane platit třeba plošný zákaz vycházení mezi 21. hodinou a pátou ranní a také zákaz shromažďování. Školy zůstanou zavřené na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Nad ostatními zákazy visí otazníky.

Zdroj: Tn.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button