Koronavirus

Pandemie skončí v září, tvrdí Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Podle Zemana je klíčovou cestou z krize vakcinace. „Jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, tak jsem pak vyzval k očkování,“ řekl český prezident. Odhaduje, že nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina tuzemské populace. V podstatě všichni ti, kdo očkování chtějí. „Věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. Nu, a v tomto okamžiku pandemie skončí,“ dodal Zeman.

Prezident si v této souvislosti nepřímo rýpl do zpěvačky Ilony Csákové, která před časem tvrdila, že lidé, kteří nařizují testování, jedou podle scénáře Billa Gatese a Světové zdravotnické organizace, nebo že do sebe nenechá „rvát žádnou vakcínu“. „Jedna zpěvačka dokonce říká, že Bill Gates nás chce očipovat, a proto očkování odmítá. Uznejte, že toto je dost dementní názor,“ řekl Zeman.

Putina o vakcíny požádal po dohodě s Babišem

Obavy některých lidí z vakcíny nejsou podle prezidenta namístě. Za málo vyzkoušenou vakcínu označil tu, která neprošla certifikací. To ale není případ očkovacích látek, které se nyní používají. „Byly schváleny Evropskou lékovou agenturou,“ řekl Zeman. Právě vakcíny považuje za důvod, proč má smysl věřit, že se Česko z krize relativně brzy dostane. „Všechny předchozí případy očkování skončily úspěšně,“ dodal a vyjmenoval nemoci, které se podařilo díky vakcínám zkrotit.

Podle Zemana tempo vakcinace odpovídá právě tomu, že bychom pandemii mohli porazit v září, nikoli v červnu, jak mají uvádět někteří optimisté. Vadí mu, že vakcíny je nedostatek, ovšem „nikoli naší vinou“. Na to je prý nutné reagovat.

„Po dohodě s panem premiérem jsem napsal prezidentu Putinovi s žádostí o dodávku Sputniku. Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ prozradil Zeman dohodu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Sputnikem by se očkovat nechal

Prezident by pro Sputnik V nutně nepožadoval schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), postačilo by dobrozdání od českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „SÚKL by neměl být líný a měl by takovou certifikaci, podobně jako to udělalo Maďarsko, provést,“ řekl Zeman.

Podle prezidenta už dnes stojí ve frontě třicet zemí s žádostí o Sputnik V. „Podobné je to s čínskou vakcínou Sinopharm,“ dodal Zeman. Hlava státu se staví proti odmítání očkovacích látek z těchto zemí, protože „vakcína nemá žádnou ideologii“.

Sputnik by podle Zemana mohl dorazit v nejbližší době, konkrétnější ovšem český prezident nebyl. Neuvedl ani očekávaný počet dávek. Odhadl ale, že by to mohlo být „poněkud více, než nám dodal Izrael“. Ten Česku daroval 5000 dávek vakcíny. Zeman prý o vakcíny žádal právě také izraelského prezidenta. Na otázku, zda by se nechal očkovat Sputnikem, Miloš Zeman uvedl, že ano. „Sputnik má stejně jako Pfizer 92procentní účinnost,“ prohlásil Zeman.

Zdroj: Prima CNN

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button