Koronavirus

Operace kadeřník. Lidé musí složitě ladit termíny testu a ostříhání

Od pondělí se z rozhodnutí vlády otevřou kadeřnické a kosmetické provozovny. Lidé, kteří budou chtít přijít, musí mít negativní test potvrzený certifikátem. Tato podmínka ale řadě lidí může znepříjemnit, či dokonce zhatit třeba návštěvu kadeřníka. Když už se jim totiž u něj podaří sehnat termín, nemusí najít volné místo v nejbližším odběrovém centru. Lze totiž předpokládat, že zájem o oboje bude velký.

Požadované testy totiž budou muset být provedeny profesionálně, nestačí tak test provedený doma či v zaměstnání.

Když se po prvním lockdownu znovu otevřely služby, tak například kadeřníci nestíhali a termíny měli vybookované na dny, někde i týdny dopředu. Je pravděpodobné, že podobnou situaci lze očekávat i nyní.

A když už se člověku podaří získat termín návštěvy, který se mu hodí, musí ještě hledat termín na test a následně trávit čas cestou na odběrové místo.

Ta, která umožňují otestování zdarma i s vydáním potvrzení, mohou v důsledku tohoto nařízení čelit taktéž náporu té části veřejnosti, která se bude chtít po týdnech a měsících uzavírek služeb využít, a to co nejdříve.

Může se tak stát, že člověk sice získá termín u kadeřníka na konkrétní den a hodinu, ale už se mu nepodaří ve stanovené lhůtě najít vhodný volný termín na testovacím místě a nebude moci služeb využít.

Pak už jim zbývají pouze dvě možnosti. Zaplatit si v přímo v laboratoři test, který návštěvu kadeřníka či kosmetického salonu prodraží o několik stokorun, nebo zamluvený termín zrušit. Tím se ale lidé dostanou opět na začátek a znovu mohou začít složitě shánět a koordinovat termín v salonu a termín v odběrovém místě.

Uznávat se bude antigenní test maximálně 72 hodin starý či PCR test z posledních sedmi dnů. Ten ale vyjde pro samoplátce zhruba na 1500 korun. Zdarma se dělá jen těm, které na test vyšle lékař či hygiena, což často znamená současně karanténu či izolaci – tedy žádný kadeřník.

Bez omezení mohou služeb kadeřníků a dalších využít lidé, kteří jsou již naočkovaní, mají o tom doklad, nebo v uplynulých 90 dnech prodělali covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví se přetížení testovacích míst neobává. „Kapacity v současnosti jsou dostatečné, neměl by být zatím problém,“ řekla Novinkám mluvčí resortu Jana Schillerová s tím, že ministerstvo nyní ještě bude zjišťovat kapacity jednotlivých laboratoří.

Zdroj článku: novinky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button