Koronavirus

Od 1. března bude v dopravě i obchodech povinný respirátor

Od 1. března bude v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, povinné mít respirátor, dvě chirurgické roušky už nestačí. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po čtvrtečním jednání vlády.

Nošení respirátorů, nanoroušek, případně dvou chirurgických roušek začalo na vybraných místech platit od čtvrtka. Od pondělí se ale pravidla opět změní a v hromadné dopravě či obchodech bude povinné nosit pouze respirátory. Nošení podomácku vyrobených či jiných textilních roušek už na těchto místech není možné nyní. Blatný také uvedl, že od 1. března budou zaměstnavatelé povinni vybavit zaměstnance potřebnými ochrannými prostředky.

Dvě jednorázové zdravotnické roušky na sobě sice nenahradí respirátor, podle ministerstva zdravotnictví jsou ale účinnější než jedna rouška. Jejich nošení na veřejných místech proto ministerstvo zdravotnictví původně povolilo jako alternativu k respirátoru.

Nařízení ale zpochybňovali odborníci, kteří upozorňovali na to, že kombinace dvou roušek účinná není. Například americký odborník Michael Osterholm poukázal na to, že je velmi důležité, jak se zdvojená ochrana dýchacích cest používá. „Pokud si přidáte další roušku, můžete ve skutečnosti ztížit pohyb vzduchu přes oblast dvou látek,“ uvedl pro televizi NBC. „To způsobí, že po stranách skutečně unikne a vnikne více vzduchu, což ve výsledku zvyšuje vaši možnost infikovat se,“ dodal.

Dvě navrstvené roušky jako alternativa respirátoru prošly i poradní epidemiologickou skupinou ministerstva. I ta si však studii vyložila chybně. Její vedoucí profesor Roman Chlíbek při upozornění na omyl své stanovisko ve středu zmírnil. „Je to jen přechodné doporučení, připravuje se další postup. Myslím, že dvě roušky se už doporučovat nebudou, ale uvidíme po finálním rozhodnutí ministerstva,“ popsal situaci pro Hospodářské noviny.

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button